Σάκκαρη - Φερνάντες 2-0: Στον προημιτελικό η Μαρία (vid)

Αντώνης Πατσούρας
Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 6-2, 6-2 της Λέιλα Φερνάντες (Νο89) και προκρίθηκε στον προημιτελικό του ​Grampians Trophy της Μελβούρνης.

Στον 2ο προημιτελικό της στο 2021 προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια που είναι στο Νο22 της παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε με 6-2, 6-2 την 18χρονη Καναδή Λέιλα Φερντάντες στον 2ο γύρο και προκρίθηκε στον προημητελικό του Grampians Trophy της Μελβούρνης.

Επόμενη αντίπαλος για την Μαρία Σάκκαρη θα είναι η Ονς Τζαμπέρ ή η Αντζελίκ Κέρμπερ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το live του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε διάρκεια 89'. Η Σάκκαρη είχε 18 winners και 30 αβίαστα και η Φερνάντες είχε 2 winners και 23 αβίαστα.

Μπρέικ, μπρέικ, μπρέικ!

Η Φερνάντες θα ξεκινήσει με μπρέικ στο 1ο σετ (1-0) αλλά η Σάκκαρη θα πάρει αμέσως πίσω το μπρέικ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Με το σερβίς της θα προηγηθεί με 2-1 και με νέο μπρέικ θα φτάσει στο 3-1!

Η Καναδή θα πάρει εύκολα πίσω το μπρέικ για να μειώσει σε 3-2 και η Ελληνίδα με το 3ο της μπρέικ θα προηγηθεί με 4-2.

Η Σάκκαρη θα πάει στο 5-2 και θα έχει σετ πόιντ στο 8ο γκέιμ. Η Φερνάντες θα το σβήσει αλλά με διπλό λάθος της θα δώσει την ευκαιρία στην Σάκκαρη για άλλο ένα σετ πόιντ.

Με την 3η ευκαιρία της η Μαρία θα πετύχει άλλο ένα μπρέικ και θα επικρατήσει με 6-2.

Καθάρισε η Μαρία

Όπως και στο 1ο έτσι και στο 2ο η Καναδή θα ξεκινήσει με μπρέικ (1-0) ενώ θα φτάσει στο 2-0 κρατώντας το σερβίς της. Μειώνει σε 2-1 η Σάκκαρη και με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 5ο γκέιμ η Μαρία θα σβήσει 2 μπρέικ πόιντ και θα φτάσει από το 0-2 στο 3-2!

Με νέο μπρέικ χωρίς να χάσει πόντο η Μαρία Σάκκαρη πάει στο 4-2 και με το σερβίς της θα προηγηθεί με 5-2. Φτάνει σε ματς πόιντ αλλά η Φερνάντες θα το σβήσει. Με το 2ο θα τα καταφέρει και θα τελειώσει στο 6-2!