Τένις: Η Ματούλα στις «16» του 80αριου τουρνουά στο Τέξας

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Μάρθα Ματούλα σε φάση στο Τέξας
Με ανατροπή σε τρία σετ η Μάρθα Ματούλα ξεπέρασε το εμπόδιο της Σαχάγια Γιαμαλαπάλι και συνεχίζει στις «16» στο τουρνουά 80.000 δολαρίων στο Τάιλερ του Τέξας.

Η Ματούλα είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Ινδή, Νο421 στον κόσμο. Εχασε το πρώτο σετ με 6-3, ωστόσο πήρε τα επόμενα δύο με 6-3, 6-4 και σήμερα στις 19:00 ώρα Ελλάδος, θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Αλάνα Σμιθ, Νο465 στον κόσμο.

Η Ματούλα δεν ξεκίνησε καλά καθώς βρέθηκε πίσω με 0-3 στο 1ο σετ. Το 2ο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 3-3, αλλά η Ματούλα κατάφερε να κερδίσει 6 games στη σειρά, κερδίζοντας 6-3 το δεύτερο και αποκτώντας προβάδισμα 3-0 στο τρίτο.

Η Γιαμαλαπάλι ισοφάρισε σε 3-3 και 4-4, όμως η Ματούλα έκανε ένα κρίσιμο break και στη συνέχεια έκλεισε το σετ και το ματς έπειτα από δύο ώρες και 25 λεπτά.

Στο διπλό, έπαιξε μαζί με τη Σλοβάκα Μαρτίνα Οκαλόβα, όπου έχασαν από τις Αμερικανίδες Καγιετάνο και Χου με 7-5, 6-4.

@Photo credits: tennisnews.gr