Παπαμιχαήλ: Αποκλεισμός από το 60άρι τουρνουά στο Αμβούργο

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δεν τα κατάφερε απέναντι στη 19χρονη Τζούλια Μίντεντορφ, γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ και έμεινε εκτός συνέχειας από το 60άρι ITF Future του Αμβούργου.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές της εμφανίσεις, με την 29χρονη παίκτρια να γνωρίζει την ήττα από τη 19χρονη Γερμανίδα, Τζούλια Μίντεντορφ με 7-6(3), 3-6, 6-4 για τη φάση των «16» στο 60άρι ITF Future του Αμβούργου.

Η Ελληνίδα παίκτρια βρέθηκε πίσω με 5-1 στο 3ο σετ, έκανε την αντεπίθεση (5-4), αλλά η Γερμανίδα, Νο.404 στην παγκόσμια κατάταξη, με love game έφθασε στην τελική επικράτηση.

Η Παπαμιχαήλ δέχθηκε break στο 3ο game, με την Μίντερντορφ να προηγείται με 3-1. Η Ελληνίδα παίκτρια ανεβάζοντας την απόδοσή της κατέκτησε τέσσερα σερί games και προσπέρασε με 5-3. Όμως η Γερμανίδα απάντησε με break (5-4), ισοφάρισε 5-5 και το σετ κρίθηκε στο tie break. Η Μίντερντορφ προηγήθηκε 4-1, 5-2 και 6-2, τελειώνοντας το σετ με 7-6(3).

Το 2ο σετ ανήκε αποκλειστικά στην Παπαμιχαήλ, άρχισε με break, πήγε το σκορ στο 3-0, με νέο break έκανε το 5-3 και με άνεση έφθασε στο 6-3.

Το 3ο σετ άρχισε με διαδοχικά break και την Μίντερντορφ να προηγείται 2-1 και έπειτα από μεγάλη μάχη στο 4ο game, 3-1. Η Γερμανίδα ανέτρεψε το 40-15, για νέο break (4-1), κράτησε το σερβίς της (5-1), φθάνοντας μια ανάσα από τη νίκη.

Εκεί η Παπαμιχαήλ αφυπνίστηκε, με love game μείωσε σε 5-2, με break πλησίασε στο 5-3, με δυσκολία κράτησε το σερβίς της (5-4). Στο κρίσιμο σημείο η Μίντερντορφ έφθασε στο 40-0 και σε τρία match points και με την πρώτη ευκαιρία εξασφάλισε τη νίκη.