Η Αζαρένκα απέκλεισε την Μπαντόσα στην Αδελαΐδα

Η Βικτόρια Αζαρένκα πήρε το ντέρμπι του πρώτου γύρου στην Αδελαΐδα καθώς άφησε εκτός συνέχειας την Πάουλα Μπαντόσα.

Στο σπουδαιότερο ματς του πρώτου γύρου στην Αδελαϊδα, η Βικτόρια Αζαρένκα ήταν η μεγάλη νικήτρια. Κέρδισε κατά κράτος το Νο4 του ταμπλό, την Πάουλα Μπαντόσα, με 2-0 σετ (6-3, 6-2) έπειτα από 1 ώρα και 17 λεπτά.

Η Αζαρένκα από πέρυσι έχει μπει σε διαδικασία επιστροφής στην ελίτ, μετά από μια περίοδο όπου έγινε μητέρα, ενώ είχε και τραυματισμούς. Κατάφερε να κερδίσει εύκολα την Ισπανίδα τενίστρια εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που της δόθηκαν στο ματς για break (έκανε 5 συνολικά), ενώ είχε το εκπληκτικό 80% κερδισμένους πόντους υποδεχόμενη σε δεύτερο σερβίς της αντιπάλου της. Οι δυο τους πάντως παίζουν μαζί στο διπλό όπου συνεχίζουν στον δεύτερο γύρο.

Στον επόμενο γύρο η Αζαρένκα θα αντιμετωπίσει την 23χρονη Πρισίνα Χον από την Αυστραλία.