Με Σέλμπι Ρότζερς ξημερώματα Τετάρτης στον δεύτερο γύρο της Αδελαΐδας η Σάκκαρη

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς «πλήγωσε» πέρυσι την Μαρία Σάκκαρη στην μοναδική τους συνάντηση ως τώρα.

Η Σέλμπι Ρότζερς θα είναι η αυριανή αντίπαλος της Σάκκαρη στο τουρνουά της Αδελαϊδας.

Η Ρότζερς επικράτησε εύκολα της Ινγκλις από την Αυστραλία με 2-0 σετ (6-1, 6-3) και θα βρεθεί στον δρόμο της Σάκκαρη για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Η πρώτη ήταν το 2021 και μάλιστα στο Wimbledon, όπου η Ρότζερς κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 σετ, στον δεύτερο γύρο του slam.

To No40 του κόσμου και η Σάκκαρη, θα μονομαχήσουν για μία θέση στα προημιτελικά όπου θα τις περιμένει είτε η Ριμπάκινα, είτε η νικήτρια από το ζευγάρι Μπούζκοβα- Παπαμιχαήλ.

Ο αγώνας του Νο6 του κόσμου με την Αμερικανίδα, ορίστηκε να γίνει δεύτερος στο κεντρικό court, κάτι που σημαίνει γύρω στις 4 τα ξημερώματα της Τετάρτης, ώρα Ελλάδος.

Αποκλείστηκε η Σβιτόλινα

Στα άλλα ματς που ολοκληρώθηκαν σήμερα στην Αδελαΐδα, η έκπληξη έγινε με τον αποκλεισμό της Σβιτόλινα από την Γκασάνοβα με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 6-3), ενώ αντίθετα η Σβίοντεκ συνεχίζει μετά τη νίκη της επί της Σάβιλ (πρώην Γκαβρίλοβα) με 6-3, 6-3, όπως και η Κένιν που κέρδισε δύσκολα την Μπρονζέτι από την Ιταλία με 7-5, 7-5.