Τα ρόστερ και το πρόγραμμα για την τελική φάση του Davis Cup

Κώστας Ευθυμιάδης
Τα ρόστερ και το πρόγραμμα για την τελική φάση του Davis Cup
Ξεκινά αύριο η τελική φάση του Davis Cup με 18 χώρες χωρισμένες σε έξι ομίλους.

Σε Μαδρίτη, Ινσμπρουγκ και Τορίνο ξεκινά αύριο η τελευταία διοργάνωση για το τένις το 2021. Πρόκειται για την τελική φάση του Davis Cup, η οποία θα γίνει σε τρία στάδια.

Αύριο ξεκινά το πρώτο με τις 18 εθνικές ομάδες να έχουν χωριστεί σε έξι γκρουπ όπου ο πρώτος από το κάθε ένα και οι δύο καλύτεροι δεύτεροι, θα προκριθούν στα προημιτελικά. Εκεί θα γίνουν νοκ άουτ αγώνες και θα προκύψει η 4αδα του Final-4 που θα γίνει τον Δεκέμβριο στη Μαδρίτη.

Οι αποστολές έχουν ήδη φτάσει στις τρεις χώρες που φιλοξενείται η τελική φάση, με την Ισπανία να έχει μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής με τον Ράμος να παίρνει τη θέση του τραυματία Ρ. Μπαουτίστα Αγκούτ.

Τα ρόστερ των «18»

1ο γκρουπ (Μαδρίτη)

Ισπανία: Αλκαράθ, Καρένο Μπούστα, Ράμος, Λόπες, Γκρανολέρ

Ρωσία: Μεντβέντεφ, Ρούμπλεφ, Καράτσεφ, Κατσάνοφ, Ντονσκόι

Εκουαδόρ: Γκόμεζ, Κιρόζ, Χιντάλγκο, Εσκομπάρ, Μαρτς

2ο γκρουπ (Μαδρίτη)

Καζακστάν: Μπούμπλικ, Κουκούσκιν, Πόπκο, Νεντοβιέσοφ, Γκολούμπεφ

Καναδάς: Ποσπισίλ, Σνουρ, Πολάνσκι, Ντίεζ

Σουηδία: Μ. Ιμερ, Ε. Ιμερ, Μρίντα, Γκόρανσον

3ο γκρουπ (Ινσμπρουγκ)

Μ. Βρετανία: Νόρι, Εβανς, Μπρόουντι, Σάλισμπερι, Σκούπσκι

Γαλλία: Ερμπέρ, Ρίντερνεκ, Γκασκέ, Μαχού, Μαναρινό

Τσεχία: Βέσελι, Μάσακ, Κόλαρ, Λεχέτσκα

4ο γκρουπ (Τορίνο)

Αυστραλία: Ντε Μινόρ, Μίλμαν, Ποπίριν, Πιρς, Μπολτ

Κροατία: Τσίλιτς, Τσόριτς, Γκόζο, Μέτκιτς, Πάβιτς

Ουγγαρία: Φούκσοβικς, Μπάλαζ, Πίρος, Μαροζάν, Βαλκούζ

5ο γκρουπ (Τορίνο)

Ιταλία: Σίνερ, Σονέγκο, Φονίνι, Μουζέτι

Κολομβία: Γκαλάν, Μεχία, Καμπάλ, Φάρα, Ροντρίγκεζ

ΗΠΑ: Οπέλκα, Ισνερ, Τιάφο, Σοκ, Ραμ

6ο γκρουπ (Ινσμπρουγκ)

Σερβία: Τζόκοβιτς, Κραϊνοβιτς, Λάζοβιτς, Ντζέρε, Κετσμάνοβιτς

Γερμανία: Στρουφ, Κέπφερ, Γκόγιοφτσκικ, Κράβιετς, Πούτζ

Αυστρία: Νόβακ, Ροντιόνοφ, Μέλτζερ, Μάρατς, Οσβαλντ

Το πρόγραμμα του Davis Cup

25 Νοεμβρίου (17:00)

Καναδάς -Σουηδία

Γαλλία – Τσεχία

Κροατία- Αυστραλία

26 Νοεμβρίου (17:00)

Ισπανία – Εκουαδόρ

Σερβία- Αυστρία

ΗΠΑ -Ιταλία

27 Νοεμβρίου

11:00 Καζακστάν- Σουηδία

Γαλλία- Μ. Βρετανία

Αυστραλία- Ουγγαρία

17:00 Ρωσία -Εκουαδόρ

Σερβία -Γερμανία

Ιταλία -Κολομβία

28 Νοεμβρίου

11:00 Καναδάς -Καζακστάν

Μ. Βρετανία-Τσεχία

Κροατία -Ουγγαρία

17:00 Ισπανία -Ρωσία

Γερμανία -Αυστρία

ΗΠΑ -Κολομβία

Προημιτελικά

29 Νοεμβρίου

1. Νικητές γκρουπ 4-5

30 Νοεμβρίου

2. Νικητές γκρουπ 3-6

1 Δεκεμβρίου

3. Νικητής γκρουπ 2 - καλύτερος δεύτερος (Α)

2 Δεκεμβρίου

4. Νικητής γκρουπ 1 – καλύτερος δεύτερος (Β)

Ημιτελικά

3 Δεκεμβρίου

Νικητής αγώνα 1 – Νικητής αγώνα 3

4 Δεκεμβρίου

Νικητής αγώνα 2 – Νικητής αγώνα 4

5 Δεκεμβρίου

Τελικός Davis Cup


Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

NEWS FEED