Τάε κβον ντο: Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ραψομανίκης

Την 5η θέση, στην παρθενική του εμφάνιση στην Ολυμπιακή κατηγορία των -58 κιλών σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κατέλαβε ο Διονύσης Ραψομανίκης.

Ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης το 2021 στα -54κ. του τάε κβον ντο, Διονύσης Ραψομανίκης, κατέλαβε την 5η θέση στην ίδια διοργάνωση, αλλά την κατηγορία των -58κ.

Στους αγώνες που φιλοξενούνται στο Μάντσεστερ, νίκησε 28-22 τον Γάλλο Αλέσιο στον γύρο των «16», ηττήθηκε όμως από το Νο-3 του ταμπλό, τον Ισπανό Γιούντα στα προημιτελικά με 21-15 (4-5, 9-8), με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μεταλλίων.

Από τους υπόλοιπους Έλληνες αθλητές που έχουν αγωνιστεί έως σήμερα, η Αναστασία Νεκταρία Κοκόση έφτασε έως τον γύρο των «16» στα -49 κιλά.

Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μάντσεστερ συνεχίζεται αύριο (21/5) με τέσσερις ελληνικές συμμετοχές. Ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου, στην πόλη όπου κατέκτησε το ασημένιο παγκόσμιο μετάλλιο το 2019, συμμετέχει στην κατηγορία των -80 κιλών, ενώ στα μετάλλια των -68 κιλών, θα επιχειρήσει να βρεθεί εκ νέου (το 2021 στη Σόφια ήταν τρίτος) ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης.

Στις γυναίκες η Νάσια Μητσοπούλου, συμμετέχει στα -67 κιλά, ενώ στα -46 κιλά αγωνίζεται η Σταματία Τσαμπαλά.