Πρωταθλητής Ελλάδος ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου

Newsroom
Πρωταθλητής Ελλάδος ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου

bet365

Ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου πρώτευσε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ολυμπιακού ταεκβοντό ανδρών και γυναικών που διεξήχθη στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης.

Με τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο, ο Αίαντας κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στην δεύτερη το Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις (2-0-1) και στην 3η τον ΑΣ Hwarang Μαχητές (2-0-0).

Ο «ασημένιος» Παγκόσμιος πρωταθλητής, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -80 κιλά, οι μεταλλιούχοι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών, Διονύσης Ραψομανίκης και Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, βρέθηκαν στην κορυφή των -58 και -68 κιλών αντίστοιχα, ενώ ο Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων, κατέλαβε την 1η θέση στα -54 κιλά.

Στις γυναίκες, η Νάσια Μητσοπούλου ήταν πρώτη στα -67 κιλά, ενώ η Θένια Σαρβανάκη, λίγα 24ωρα μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό νεανίδων (Σεράγεβο), πρώτευσε στα -62 κιλά.

Όσον αφορά στην 7η Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Φένια Τζέλη, η αλλαγή κατηγορίας (από τα -57κ. ανέβηκε στα -62κ.) φάνηκε πως την επηρέασε στον παρθενικό της αγώνα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 5-1 από την Σαρβανάκη στον β` γύρο (τον πρώτο τον πέρασε bye).

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία

ΑΝΔΡΕΣ

-63kg: 1. Ευάγγελος Νικολάου (ΑΣ Hwarang Μαχητές), 2. Ανδρέας Κρασσόπουλος (ΑΣ Ολυμπιακός Νίκαιας), 3. Στέργιος Πλάλης (ΑΣ Φίλιππος Γιαννιτσών), 3. Γεώργιος Πετρόπουλος (ΑΣ Αστραπή Πατρών)

-68kg: 1. Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (ΑΣ Φίλιππος Αλεξάνδρειας), 2. Χαράλαμπος Φλουσκούνης (ΑΣ Fight Club Πάτρας), 3. Κωνσταντίνος Χαρτοματσίδης (ΑΣ Μενεμένης), 3. Πολυδεύκης Ζήσης (Πολυδάμας Τριανδρίας)

-74kg: 1. Γρηγόριος Ρήγας (ΑΣ Keumgang), 2. Ηλίας Σωτηριάδης (ΑΣ Μενεμένης), 3. Απόστολος Δαγκοβάνος (ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Γρηγόριος Παναγιώτης Κασιδιάρης (ΑΣ Keumgang)

-87kg: 1. Βασίλειος Θολιώτης (ΑΣ Hwarang Μαχητές), 2. Στέφανος Καρτσώρχης (ΑΣ Ολυμπιάδα 2000), 3. Απόστολος Τάραμας (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Δημήτριος Μανωλόπουλος (ΓΑΙΑ ΑΣ)

+87kg: 1. Σπυρίδων Αγγελόπουλος (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Άγγελος Παρθένιος (ΑΣ Θεαγένης Καλλιθέας), 3. Αλέξανδρος Χατζόπουλος (ΑΣ Μενεμένης), 3. Γεώργιος Ζήκας (ΑΣ Αρίων 2005)

-54kg: 1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 2. Κωνσταντίνος Άντζος (ΑΟΓ Πήγασος Αναλήψεως), 3. Ευάγγελος Φανουράκης (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)

-58kg: 1. Διονύσιος Ραψομανίκης (Γαία ΑΣ), 2. Ιωάννης Μυλωνάς (ΑΣ Αττική Δύναμη), 3. Μάριος Τσιαούσης (ΑΣ Σπάρτακος), 3. Ανδρέας Μπαρσάκης (ΑΣ Ψαχνών)

-80kg: 1. Αποστόλης Τεληκωστόγλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Σωτήριος Μιχόπουλος (ΑΣ Έκρηξη Πατρών), 3. Αλέξανδρος Καναρίου (ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Βύρωνας Λέκα (Θεαγένης Καλλιθέας)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-49kg: 1. Αγνή Δανάη Χιώτη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ζωή Παπαγεωργίου (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ιωάννα Μαρία Χούτα (ΑΓΣ Βύρωνα), 3. Βαρβάρα Αποίκου (ΑΣ Keumgang)

-53kg: 1. Ελένη Εργάτη (ΑΣ Δίας Ιωαννίνων), 2. Μαρία Ελένη Καραγιάννη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Χαρίκλεια Σκαβάτσου (ΑΣ Keumgang), 3. Ανθούλα Σινάνη (ΑΣ Keumgang)

-57kg: 1. Φαίδρα Καλτέκη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ευλαμπία Παππά (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Αθηνά Μακρυγιάννη (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Μαρία Χαλκίδου (ΑΣ Ήφαιστος)

-46kg: 1. Χρυσούλα Ιωαννίδου (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Νεφέλη Σταμέλου (Παναθλητικός Όμιλος Νέας Άμπλιανης), 3. Ελισάβετ Κουτρουμπή (ΑΣ Νέας Ιωνίας Αττικής), 3. Σοφία Πουλικίδου (ΑΣ Εντελέχεια)

-62kg: 1. Θεοπούλα (Θένια) Σαρβανάκη (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Δάφνη Στάμου (ΑΣ Καισαριανής), 3. Λευκή Παπαϊωάννου (Γαία ΑΣ), 3. Ελένη Μαλιγκά (ΑΣ Έδεσσας)

-67kg: Αθανασία (Νάσια) Μητσοπούλου (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Αναστασία Δεληδημήτρη (Φωτιά), 3. Αικατερίνη Τζέλλου (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 3. Ευφημία Καραΐσκου (ΑΣ Βορείου Ελλάδος)

-73kg: 1. Ελπίδα Μαρίνα Δημητροπούλου (Φωτιά), 2. Αφροδίτη Αμερίδη (Γαία ΑΣ), 3. Χαρίκλεια Σακκά (ΑΣ Τίτορμος Αιτωλοακαρνανίας), 3. Μαρία Οικονομοπούλου (ΣΓ Μεγάρων)

+73kg: 1. Μαρία Τσοντάκη (ΑΣ Δαυίδ), 2. Βασιλική Καλουτσά (ΑΣ Δύναμη Πατρών), 3. Κωνσταντίνα Χείλαρη (ΑΣ Ευβοέων Ισχύς), 3. Μαρκέλλα-Ελένη Σαγανά (ΑΣ Ιαχή)

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

NEWS FEED