Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Για μετάλλιο η Πλατανιώτη, για την πρωτιά η εθνική πόλο γυναικών

Δημήτρης Ντζάνης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Για μετάλλιο η Πλατανιώτη, για την πρωτιά η εθνική πόλο γυναικών

bet365

Η Ευαγγελία Πλατωνιώτη έχει την ευκαιρία να κατακτήσει δεύτερο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης στην καλλιτεχνική κολύμβηση, ντέρμπι πρωτιάς στον όμιλό της για την εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών με την Ισπανία στο Ζέγκεντ.

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη μετά το χάλκινο μετάλλιο στο τεχνικό πρόγραμμα του σόλο στην καλλιτεχνική κολύμβηση, το πρώτο για το άθλημα στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων, είναι έτοιμη να ανέβει ξανά στο βάθρο.

Το απόγευμα της Τετάρτης (22/6, 17:00) η 28χρονη πρωταθλήτρια αγωνίζεται στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος στο σόλο, που θα γίνει στο κολυμβητικό κέντρο του «Άλφρεντ Χάγιος» στο νησί της Μαργαρίτας Στον προκριματικό η πρωταθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου στον προκριματικό σημείωσε την 3η καλύτερη επίδοση με 90,4000β.

Σημαντική ημέρα και για την εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών η οποία αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Ζέγκεντ, στον αγώνα που θα κρίνει την πρώτη θέση στον Δ’ Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Το πρόγραμμα της ημέρας και οι ελληνικές συμμετοχές

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
10:00 (Προκριματικοί) ΕΡΤ SPORTS
100μ. ελεύθερο Γ
200μ. ύπτιο Α Βαγγέλης Μακρυγιάννης 3η σειρά 10:28
200μ. πρόσθιο Γ
200μ. πρόσθιο Α Σάββας Θώμογλου 5η σειρά 11:05
4Χ200μ. ελεύθερο Γ

Απόγευμα 19:00 ΕΡΤ 3
200μ. πεταλούδα Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
100μ. ελεύθερο Γ Ημιτελικοί
100μ. ελεύθερο Α ΤΕΛΙΚΟΣ
50μ. ύπτιο Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
200μ. πρόσθιο Α Ημιτελικοί
200μ. μικτή ατομική Α ΤΕΛΙΚΟΣ
200μ. πρόσθιο Γ Ημιτελικοί
200μ. ύπτιο Α Ημιτελικοί
4Χ200μ. ελεύθερο Γ (ΕΛΙΚΟΣ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
11:00 Ομαδικό Ελεύθερο πρόγραμμα Προκριματικός Εθνική ομάδα
17:00 Σόλο Ελεύθερο πρόγραμμα (ΤΕΛΙΚΟΣ) Ευαγγελία Πλατανιώτη

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
2η αγωνιστική

Α’ Όμιλος
20:30 Κολομβία-Καναδάς
22:00 Ιταλία-Ουγγαρία

Β’ Όμιλος
19:00 Αργεντινή-Νότια Αφρική
20:30 ΗΠΑ-Ολλανδία


Γ’ Όμιλος
19:00 Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία
20:30 Βραζιλία-Καζακστάν

Δ’ Όμιλος
19:00 Ισπανία-Ελλάδα ΕΡΤ2
20:30 Ταϊλάνδη-Γαλλία


Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

Τελευταία Νέα