Φενέρμπαχτσε - Εφές 82-73

Η Φενέρμπαχτσε με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα () νίκησε την Εφές με 82-73 και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αναντολού Εφές με 82-73 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα. Μέχρι το ημίχρονο «έχασαν» το μυαλό τους αισθανόμενοι διαιτητική αδικία και έτσι η Εφές μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης.

Με τον Μοερμάν να σκοράρει εύκολα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (57-62), όμως η Φενέρ ανέκτησε ξανά το προβάδισμα.

Με το σκορ στο 72-72, η Φενέρ έτρεξε σερί 7-0 χάρη στον Μαχμούτογλου και ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Σλούκας σε 38:08 είχε 16 πόντους (3/5δ., 2/5τρ., 4/4β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Πολύ καλός ήταν και ο Μέλι με 19 πόντους,Για την Εφές οι Μίσιτς (16π.), Λάρκιν (14π.) και Μπομπουά (14π.) πρόσφεραν στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73

Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 2-2

Game 1: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 56-73
Game 2: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 101-93
Game 3: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 57-74
Game 4: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 82-73
Game 5: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε (17/6)
Game 6: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές (19/6)