Αναντολού Εφές - Μακάμπι 90-77 (vid)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Μακάμπι όμως η Αναντολού Εφές επικράτησε με 90-77 στην Κωνσταντινούπολη κι έφτασε τις πέντε νίκες στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις της στην EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Sinan Erdem Dome απέναντι στη Μακάμπι, ανεβαίνοντας στο 6-2 στην κατάταξη της EuroLeague και ρίχνοντας τους Ισραηλινούς στο 1-7.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Μπράιαντ Ντάνστον ανέβηκε στη δεύτερη θέση των κορυφαίων μπλοκέρ στην ιστορία της EuroLeague, αφήνοντας πίσω του τον Γιάννη Μπουρούση.

Ο αγώνας

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ηγήθηκε επιθετικά της Αναντολού Εφές στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τη Μακάμπι, εκεί όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-14 στο 10' και ο Σέρβος γκαρντ είχε 8 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η «ομάδα του λαού» στηρίχτηκε επιθετικά στην τριπλέτα των Ο' Μπράιαντ, Τάιους και Μπλακ έχοντας 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά) και 37.5% στα δίποντα (6/16). Στη συνέχεια ο Ροντρίγκ Μπομπουά σκόραρε για το 25-17 ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 30-20 στο 14'03" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 3/5 δίποντα.

Η Μακάμπι πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Ο' Μπράιαντ (42-38, 22'57") όμως η Εφές απάντησε με σερί 8-0 (50-38, 24'24") κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 62-53. Τα back2back τρίποντα του Μπροκ Μότουμ διαμόρφωσαν το 68-56 για την Εφές που κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας στην έκτη εφετινή νίκη της στην EuroLeague με σκορ 90-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αναντολού Εφές είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 47.6% στο τρίποντο (10/21) και είχε 24-9 στην αναλογία ασίστ-λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον μέτρησε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς πρόσθεσε 12 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικλ Ρολ τελείωσε το ματς με 0/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:18.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μακάμπι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όταν έχτισε διαφορά (79-63, 35'09") την οποία διατήρησε ως το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα 13 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι, η «ομάδα του λαού» τα «νεκρά» διαστήματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το... ιστορικό μπλοκ του Ντάνστον.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-31, 62-52, 90-77.