Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

O Κώστας Σταφυλίδης ήταν ο μοναδικός «Έλληνας του Εξωτερικού» που σκόραρε αυτή την εβδομάδα.

Μόλις ένα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, σε μία μέτρια αγωνιστική. Μάλιστα, το γκολ που πέτυχε ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν το 4ο για εφέτος και τον έχρισε ως κορυφαίο σκόρερ της Άουγκσμπουργκ την τρέχουσα σεζόν.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας στο ΑΠΟΕΛ - ΑΕ Λεμεσού.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στη νίκη επί της Ίνγκολσταντ με 1-0, έχοντας καλή απόδοση.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άιντραχτ, όπου το Αμβούργο κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (0-0).

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Με το δικό του γκολ με κεφαλιά στο 38ο λεπτό, η Άουγκσμπουργκ γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από την Φράιμπουργκ, με τον Έλληνα αμυντικό να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του εφέτος με 4 γκολ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την Φράιμπουργκ (1-1).

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Φορτούνα με 3-0, μπήκε όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης στην θέση του Μαυρία.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Βασικός κόντρα στην Φορτούνα, όπου η Καρλσρούη γνώρισε την ήττα με 3-0, αλλά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μόναχο 1860 με 2-1.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με την Άουε, αλλά έγινε αλλαγή στο 75'.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Φρανκφούρτης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Σασουόλο στο «Ολίμπικο», έχοντας συμμετοχή στο πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα του, καθώς δεν πρόλαβε τον Μπεραρντι που έβγαλε την ασίστ στον Ντεφρέλ.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Λόγω του τραυματισμού του δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 4-1 επί της Παλέρμο.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Κιέβο.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Κιέβο, εντός έδρας.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Λάτσιο.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Τραπάνι με 4-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Καταντζάρο, αλλά έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας με την Ντέρμπι Κάουντ, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Γουλβς με 3-1.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας ισοπαλία με την Μάλαγα με 0-0.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σπόρτινγκ Χιχόν με 3-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την δεύτερη ομάδα της Σεβίλλης με 2-1, όμως δεν πρόλαβε να βοηθήσει την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Αθλέτικ, όπου η Καστίγια γνώρισε την ήττα με 2-1, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με την Ναντ (1-1).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Χρόνινγκεν με 1-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί των Γκό Εχέντ Ιγκλς.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 73ο λεπτό της ήττας με 3-0 από την Τβέντε, εντός έδρας, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για τη νίκη με 4-0 επί της Ντε Χάαγκ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Πάσος Φερέιρα, αλλά δεν σκόραρε, με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να μείνει στο 0-0.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Πάσος Φερέιρα εκτός έδρας που έληξε χωρίς γκολ.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Έπαιξε σε όλη τη νίκη με 3-2 επί της Τσάβες, χωρίς να βρει όμως δίχτυα.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Ρέιντζερς, στο οποίο η Χάμιλτον έχασε 4-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Μπήκε στο 76ο λεπτό της ήττας με 4-0 από την Ρέιντζερς, εκτός έδρας.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Αμπερντίν με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αμπερντίν όπου η Χαρτς γνώρισε την ήττα με 2-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπούρσασπορ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1.

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σανφιούρφασπορ, αλλά έγινε αλλαγή στο 60' χωρίς να σκοράρει.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Κονκόρντια, όπου η ομάδα του κέρδισε 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αντμίρα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ολίμπια.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ που έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βίγκρι Σουβάλσκι.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λοκομοτίβ Οργιαχόβιτσα.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την SJK για το Κύπελλο Φινλανδίας.

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χόνκα με 1-0 για το Κύπελλο.

Γιώργος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι Κυπέλλου με την Χόνκα, όπου η Γιάρο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Αγωνίστηκε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χόρσενς που έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χόρτσενς που έληξε 1-1.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Ζέτα με 1-0.

ΜΑΛΤΑ
Αργύρης Ρόπας (Πέμπροκε): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χιμπέρνινας με 3-0.

Ηρακλής Ρόπας (Πεμπρόκε): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χιμπέρνινας, όπου η Πεμπρόκε γνώρισε την ήττα με 3-0.

Παναγιώτης Γιαννόπουλος (Πεμπρόκε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Χιμπέρνινας με 3-0.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Adelaide United, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.