Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Τέσσερα γκολ σημείωσαν οι Μήτρογλου, Μαρίνος, Τσιμίκας και Κολοβός, με τον τελευταίο όμως να είναι άτυχος και να τραυματίζεται σοβαρά.

Τέσσερα γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα με τον Κώστα Μήτρογλου να σκοράρει το 5 τέρμα του στα 4 τελευταία παιχνίδια την Μπενφίκα. Από εκεί και πέρα, τα άλλα τρία τα πέτυχαν ο Στέργος Μαρίνος, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην Σαρλερουά, ο Κώστας Τσιμπίκας στο ντεμπούτο του με την Έσμπιεργκ και ο Δημήτρης Κολοβός, ο οποίος όμως στη συνέχεια τραυματίστηκε σοβαρά.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-0 επί της Βόλφσμπουργκ στο Signal-Iduna-Park.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Ξεκίνησε βασικός στο 2-2 με την Φράιμπουργκ εντός έδρας, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 31ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα από την Λεβερκούζεν με 3-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1, μπήκε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στην ισοφάριση.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μπόχουμ με 2-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 1-0 επί της Τσέμνιτσερ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν βασικός στη νίκη επί της Τορίνο με 4-1, είχε καλή απόδοση και έγινε αλλαγή πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σασουόλο με 2-1, έχοντας ευθύνη για το γκολ της ισοφάρισης που δέχθηκε η Ουντινέζε.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στην εντός έδρας από την Ίντερ με 1-0, έχοντας καλή απόδοση.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ίντερ, στο οποίο η Μπολόνια γνώρισε την ήττα με 1-0, έχοντας καλή απόδοση.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ξεκίνησε βασικός στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Σαμπντόρια, αλλά έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τερνάνα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Φοντί με 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 79'.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 επί της Όξφορντ Γιουνάιτεντ με 3-2 για το Κύπελλο Αγγλίας.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Σέφιλντ Γουένστανεϊ με 2-1.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 3-0 από την Τότεναμ στο Craven Cottage για το Κύπελλο Αγγλίας.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα με 2-1 και φέρει ευθύνη για το πρώτο γκολ των Καταλανών, καθώς η μπάλα περνάει από μπροστά του πριν φτάσει στον Μέσι. Από εκεί και πέρα όμως είχε σχετικά καλή απόδοση, πριν γίνει αλλαγή στο 87ο λεπτό.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Μπήκε στο 79ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Μπέτις, εντός έδρας.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο 1-1 ματς με την Αλκορόν.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ράγιο Μαγιανταχόντα, το οποίο η Καστίγια κέρδισε 1-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Λοριάν με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Γκενκ και 7 λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 1-0 από την Έουπεν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Έουπεν με 1-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Λόκερεν με 3-0, πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, αλλά τραυματίστηκε σοβαρά με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή στο 31ο λεπτό.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Λόκερεν με 3-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μαλίν με 3-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Άλκμααρ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για το εκτός έδρας 1-1 με την Βίλεμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί των Γκόου Εχέντ Ιγκλς.

Μάρκος Σιφναίος (Βαλβάικ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Ντόρντρεχτ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της εκτός έδρας νίκης επί της Μπράγκα, στο 80ο λεπτό.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μπράγκα με 1-0.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός, αλλά χωρίς να σκοράρει στην εντός έδρας ήττα από την Μποαβίστα με 1-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στην εκτός έδρας ήττα από την Πάτρικ Θιστλ με 2-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάτρικ Θιστλ, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 2-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός στο 1-1 με την Ινβερνές, εντός έδρας.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ινβερνές, εντός έδρας, που έληξε 1-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δύσκολο απόγευμα για τον Έλληνα αμυντικό, καθώς η Στουρμ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Αούστρια με 4-0.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Σπλιτ.

ΣΕΡΒΙΑ
Γιάννης Χαροντάκης (Βοϊβοντίνα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Σπάρτακ με 4-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Το παιχνίδι με την Λουντογκόρετς διακόπηκε μετά από 12 αγωνιστικά λεπτά λόγω χιονόπτωσης.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός κόντρα στην Σοντερίσκε και σκόρερ του γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Σοντερίσκε, το οποίο η Έσμπιεργκ κέρδισε 3-0.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόουρ): Δεν είναι ακόμη έτοιμος και έτσι δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή για το 2-2 με την Περθ Γκλόρι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Μπήκε στο 60ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-0 από την Αλ Νασρ.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Αλ Νασρ με 2-0.

* Η Αλάνιασπορ του Γιώργου Τζαβέλλα και η Σίβασπορ του Φάνη Γκέκα παίζουν σήμερα το βράδυ.