Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Ο Κερ ξανά πρωταθλητής κόσμου με νέο ρεκόρ Ωκεανίας

Πηνελόπη Γκιώνη
κερ

Ωραίο αγώνα έκανε ο Σαμ Κερ που αναδείχθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος με νέο ηπειρωτικό ρεκόρ.

Αποστολή στη Γλασκόβη: Πηνελόπη Γκιώνη

Ο Αμις Κερ θα ανέβει ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου, αφού σήμερα κατάφερε να επικρατήσει στον τελικό. Ο Κερ "έσωσε" το αγώνισμα, του οποίοι οι επιδόσεις έμειναν χαμηλά, με το 2.36μ που πέρασε στο τέλος. Μάλιστα, το άλμα του στο συγκεκριμένο ύψος ήταν εξαιρετικό. Με αυτή την επίδοση έκανε νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 2.34μ) και νέο ρεκόρ Ωκεανίας.

Παράλληλα, ο Αμερικανός Σέλμπι Μακιούεν με κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 2.28μ ενώ ο Κορεάτης, αγαπημένος του κοινού, Σάνγκιοκ Γου πήρε το χάλκινο με 2.28μ.

@Photo credits: eurokinissi, ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/Εurokinissi