Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Ο Γκαρσία άντεξε στη πίεση και πήρε το χρυσό στα 800μ. (vid)

Ο Μαριάνο Γκαρσία μετά τον παγκόσμιο τίτλο στον κλειστό, είναι και πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό, στα 800 μέτρα.

Με ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ, ο Μαριάνο Γκαρσία αναδείχθηκε νικητής στα 800 μέτρα, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου.

Ο Ισπανός δρομέας μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία την ώρα που πίσω του έπεφτε αρκετό… ξύλο, με τον Γουάιτμαν να εξαπολύει μία τελευταία επίθεση.

Ο Βρετανός τα έδωσε όλα, όμως ο Γκαρσία δεν λύγισε και με χρόνο 1:44.85 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, το οποίο έστειλε αυτόματα την Ελλάδα στην 4η θέση στον πίνακα μεταλλίων.

Ο Γουάιτμαν τερμάτισε δεύτερος με 1:44.91, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Ιρλανδός Ινγκλις με 1:45.19.