Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Δεν χάνει χρυσό ο Ντουπλάντις

Με ρεκόρ αγώνων ο Αρμάντ Ντουπλάντις είναι και πάλι πρωταθλητής Ευρώπης, την ώρα που η Φέμκε Μπολ πήρε τρίτο χρυσό μετάλλιο στο Μόναχο!

Ο Αρμαντ Ντουπλάντις για άλλη μία φορά απέδειξε πως δεν έχει αντίπαλο στο επί κοντώ.

Την ώρα που όλοι πάλευαν να περάσουν τα 5,85μ. για να πάρουν μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αυτός το είχε περάσει με την πρώτη και απλά περίμενε το τυπικό της υπόθεσης.

Αφού έμεινε μόνο ο Γερμανός Λίτα, ο Ντουπλάντις πέρασε και τα 6,06μ. για να κάνει ρεκόρ αγώνων (πρώτα είχε περάσει άνετα τα 5,95μ., αφήνοντας τον Γερμανό δεύτερο με 21 εκατοστά λιγότερα (5,85μ.).

Στα 5,75μ. κρίθηκε το χάλκινο και το πήρε ο Νορβηγός Λίλεφος, με τον Λαβιλενί να μένει χαμηλά στην έκτη θέση με μόλις 5,65μ.

Τρίτο χρυσό η Μπολ με την 4Χ400μ.

Η Φέμκε Μπολ είναι το πρόσωπο των αγώνων καθώς κατέκτησε το τρίτο της χρυσό μετάλλιο χάρη στη νίκη της Ολλανδίας στα 4Χ400μ.

Στα 4Χ400 μ. ανδρών οι Βρετανοί άντεξαν στη πίεση των Βέλγων και των Γάλλων, τερματίζοντας σε χρόνο 2:59.35 και πήραν το χρυσό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου. Το Βέλγιο πήρε στο τέλος το αργυρό με 2:59.49, μπροστά από τη Γαλλία (2:59.64) σε μία συναρπαστική κούρσα.

Στον αντίστοιχο τελικό των γυναικών η Ολλανδία είχε… Φέμκε Μπολ κι εκεί τελείωνε η κουβέντα για το χρυσό. Αν και από μειονεκτική θέση, έκανε το σπριντ και τερμάτισε πρώτη για την χώρα της σε 3:20.87 που είναι η κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη φέτος. Δεύτερη έμεινε η Πολωνία με 3:21.68 και τρίτη η Βρετανία με 3:21.74, με την Μπολ να φτάνει τα τρία χρυσά μετά τα 400μ. και τα 400 εμπόδια.

Η Χόντκινσον εύκολα τον τίτλο στο 800αρι

Η Κίλι Χόντκινσον ήταν το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο στα 800 μέτρα και το επιβεβαίωσε άνετα. Στα τελευταία μέτρα αποσπάστηκε από τις αντίπαλές της και έφτασε στη νίκη με χρόνο 1:59.04, με τις υπόλοιπες πίσω της να… σφάζονται για τα άλλα δύο μετάλλια.

Η Γαλλίδα Λαμότ κατάφερε με ένα σπριντ να πεταχτεί μπροστά και να πάρει το αργυρό με 1:59.49, ενώ η Πολωνή Βίελγκοζ πήρε το χάλκινο με 1:59.87.

Χρυσό με ρεκόρ αγώνων για την Αλβανία στα 3.000 μ. στιπλ γυναικών

Η κορυφαία στιγμή στην ιστορία του στίβου της Αλβανίας έλαβε μέρος στον τελικό των στιπλ. Η Λουίζα Γκέγκα δεν είχε αντίπαλο και τερμάτισε πρώτη σε 9:11.31, για να πάρει το πρώτο χρυσό στην διοργάνωση για την Αλβανία.

Δεύτερη ήταν η Γερμανίδα Μέγιερ με 9:15.35 και τρίτη η Μπερντ από την Βρετανία με 9:23.18.

Πρωταθλητής Ευρώπης στο βάδην ξανά ο Μαρτίν

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 20 χλμ. βάδην αναδείχτηκε και πάλι ο Άλβαρο Μαρτίν. Ο Ισπανός τερμάτισε σε χρόνο 1:19.11, μετά από «μάχη» με τον Σουηδό Περσέους Κάρλστρομ (1:19.23), ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος ο Ισπανός Ντιέγκο Γκαρθία Καρέρα (1:19.45). Έτσι η Ισπανία είχε δύο χρυσά μετάλλια στο βάδην των ανδρών, αφού πρώτος στα 35 χλμ. βάδην στο Μόναχο είναι τερματίσει ο Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ.