Αυλαία με εννέα μετάλλια η εθνική ομάδα στο βαλκανικό πρωτάθλημα της Σμύρνης

Με την εθνική ομάδα να κατακτά άλλα εννέα μετάλλια ολοκληρώθηκε το βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών στη Σμύρνη.

Πέρα από τα χρυσά μετάλλια από τον Αγγελο Ανδρέογλου στο δέκαθλο, την Αναστασία Ντραγκομίροβα στο έπταθλο και το ασημένιο μετάλλιο από τη Σοφία Καμπερίδου στο ίδιο αγώνισμα, την Κυριακή (26/5) ήρθαν άλλα έξι ελληνικά μετάλλια στη 2η και τελευταία ημέρα στο βαλκανικό πρωτάθλημα στη Σμύρνη.

Ο 42χρονος Δημήτρης Τσιάμης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με ρεκόρ περιόδου στα 16.47μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. εμπ. (23.17), η Σταματία Σκαρβέλη στη σφυροβολία (67,36μ.) και ο Γιάννης Ρίζος στο επί κοντώ με 5,30μ., ενώ την 3η θέση κατέλαβε ο Σωτήρης Γκαραγκάνης στα 100μ. με 21.34 και η Παναγιώτα Δόση στο ύψος με 1.83μ.