Στίβος: Πρώτος ο Τεντόγλου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων η Εθνική

τεντογλου βαλκανικο

Το χρυσό μετάλλιο κατέλαβε ο Μίλτος Τεντόγλου, όπως και η Ελένη Πόλακ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Το χρυσό μετάλλιο στο μήκος κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου, στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους ξεκίνησε τον αγώνα με 8.17μ με -1.1, συνέχισε με 8.16μ (-0.6) και ολοκλήρωσε την τρίτη πρώτη προσπάθεια με 8.09μ (-1.9). Έπειτα, συνέχισε με 8.10μ με άνεμο αρνητικό -3.2 ενώ στο πέμπτο άλμα του ο άνεμος ήταν αρνητικός -4.0 όμως και πάλι το άλμα του ήταν 8.17μ. Το έκτο άλμα του δεν το ολοκλήρωσε και μετρήθηκε στα 6.68μ. Ο Τεντόγλου κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο όμως δεν πέτυχε τον στόχο του που ήταν να κάνει το ρεκόρ διοργάνωσης, το οποίο είναι 8.18μ και ανήκει στον Κώστα Κουκοδήμο από το 1992.

τεντογλου

Χρυσά Πόλακ, Εμμανουηλίδου, σκυταλοδρομία 4Χ100μ γυναικών

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Ελένη Πόλακ, που κατάφερε να υπερβεί τα 4.60μ και να κάνει νέο φετινό ρεκόρ. Μάλιστα, έπειτα προσπάθησε τα 4.73μ κάνοντας όμως τρία άκυρα άλματα.

Το αργυρό μετάλλιο στο επί κοντώ γυναικών πήγε στην Αριάδνη Αδαμοπούλου, η οποία υπερέβη τα 4.40μ.

πολακ αδαμοπουλου

Νικήτρια αναδείχθηκε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στον τελικό των 100μ με 11.36 (2.2), μπροστά από την Κύπρια Ολίβια Φωτοπούλου που ήταν δεύτερη με 11.39. Τέταρτη τερμάτισε η Δήμητρα Τσουκαλά με 11.52, που έδειξε για πολλοστή φορά πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

εμμανουηλιδου

Χρυσό μετάλλιο πήραν τα κορίτσια της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ με χρόνο 44.11. Αγωνίστηκαν οι Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Δήμητρα Τσουκαλά και Ραφαέλα Σπανουδάκη.

4χ100

Αργυρά μετάλλια για Τζένγκο, Γναφάκη, Μέρλο, σκυταλοδρομία 4Χ100μ ανδρών

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στον ακοντισμό, Ελίνα Τζένγκο, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με καλύτερη βολή στα 58.11μ.

τζενγκο

Δεύτερη τερμάτισε στα 400μ με εμπόδια η Δήμητρα Γναφάκη με χρόνο 57.50. Ατομικό ρεκόρ έκανε η 21χρονη Λάουρα Ζενέγια με 58.01 και τέταρτη θέση.

4χ100

Στη 2η θέση πίσω από την Τουρκία η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ στους άνδρες με 39.59. Έτρεξαν οι Γιάννης Βοσκόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης και Βασίλης Μυριανθόπουλος.

μερλος

Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος στο ύψος με πετυχημένο άλμα στα 2.20μ.

Χάλκινο ο Ζάλτος

Στη σφυροβολία ο Κώστας Ζάλτος με 74.33μ ήταν τρίτος και με 73.26 ο Μιχάλης Αναστασάκης τέταρτος. Ο Τούρκος Οζκάν Μπαλτατζί έριξε 75.19μ.

ζαλτος

Κατά τα άλλα, η Ανδριάννα Φέρρα τερμάτισε 9η στα 400μ με 54.86 και 13η η Αναστασία Ράπτη με 56.72 στα 400μ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Ντέτσικας πέτυχε την καλύτερη φετινή επίδοση στην Ελλάδα με 47.02 και κατατάχθηκε 6ος ενώ ο Γιάννης Σιμόνι ήταν 12ος με 47.97.

Νέο ατομικό ρεκόρ, το τρίτο για φέτος, έκανε ο Δημήτρης Λεβαντίνος στα 400μ με εμπόδια με επίδοση 50.33 και τέταρτη θέση στην κατάταξη.

Τέταρτη στη σειρά της και πέμπτη συνολικά τερμάτισε η Γεωργία Δεσπολλάρη με 2:02.21, που είναι η δεύτερη καλύτερη κούρσα της καριέρας της.

Καλό ήταν το επίπεδο στο τριπλούν με πέντε άλτριες πάνω από τα 14 μέτρα. Στην έβδομη θέση η Μαρία Πούρτσα με 13.77μ και στην όγδοη η Οξάνα Κορένεβα με 13.66μ.

Πέμπτη τερμάτισε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη στα 3.000μ στιπλ με 10:05.81.

@Photo credits: eurokinissi, ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI