H Τριανταφύλλου στην 5η θέση στο επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20

Η Ηλιάνα Τριανταφύλλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20

Μόνο απογοήτευση έφερε στην Ηλιάνα Τριανταφύλλου η 5η θέση στο επί κοντώ νεανίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ.

Η Ηλιάνα Τριανταφύλλου πήγε με βλέψεις μεταλλίου στο επί κοντώ νεανίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ, όμως ο αγώνας δεν βγήκε για τη 18χρονη άλτρια, που με 4.05μ. πήρε την 5η θέση.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρυσι στις κορασίδες (Κ18) και με ρεκόρ στα 4.24μ. από τη φετινή σεζόν, η αθλήτρια βίωσε μια μεγάλη απογοήτευση στην Ιερουσαλήμ και μετά την 3η αποτυχημένη της προσπάθεια στα 4.15μ., ξέσπασε σε κλάματα.

Η Τριανταφύλλου ξεκίνησε τον αγώνα της με έγκυρα άλματα στην πρώτη προσπάθεια από τα 3.70μ. που ξεκίνησε ο αγώνας και διαδοχικά ανέβηκε στα 3.90μ. και 4.05μ., όμως δεν τα κατάφερε στα 4.15μ., μένοντας εκτός διεκδίκησης μεταλλίου και σε αυτή τη διοργάνωση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σουηδή Σάρα Βίνμπεργκ (4.25μ.), το ασημένιο η Λιθουανή Ρούγκλε Μικλισιούτε με 4.15μ. και το χάλκινο η Ιταλίδα Γκρέις Νάκι (4.15μ.).

Νωρίτερα ο Γιώργος Κριτούλης πήρε μέρος στα 10 χλμ. βάδην και με φετινό ρεκόρ στα 46:56.14 κατετάγη στην 20ή θέση. Στο ύψος εφήβων ο Ανδρέας Μίτα έμεινε στα 2.09μ. και στην 11η θέση.