Τρομερή Εμμανουηλίδου, 4η ταχύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα στα 100 μέτρα!

polyniki emmanouillidou

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου έκανε ένα τρομερό ατομικό ρεκόρ με 11.21 και πλέον ανήκει στην κορυφαία 4αδα όλων εποχών στην Ελλάδα, στα 100 μέτρα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου συνεχίζει να σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο στα 100 μέτρα.

Η νεαρή πρωταθλήτρια κέρδισε στους Εαρινούς αγώνες στις Σέρρες με ένα ακόμη ατομικό ρεκόρ, το οποίο την φέρνει στην 4η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα!

Τερμάτισε σε χρόνο 11.21 και διέλυσε το ατομικό της ρεκόρ, παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν βρεγμένος (οι αγώνες σταμάτησαν για λίγο λόγω έντονης βροχόπτωσης).

Το 11.21 την φέρνει πίσω από τις Θάνου (10.83), Καρασταμάτη (11.03) και Κόφφα (11.12), ενώ είναι η κορυφαία στην Ευρώπη φέτος,στην κατηγορία Κ23!

Στην κούρσα όλες οι αθλήτριες είτε βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ είτε τα φετινά τους. Η Δήμητρα Τσουκαλά έκανε την καλύτερη κούρσα της ζωής της με 11.48, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Άρτεμις Αναστασίου που ήταν τρίτη με 11.52. Και οι επτά αθλήτριες που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού είχαν χρόνο κάτω από τα 12.00!

Μεγάλη άτυχη της κούρσας ήταν η Ραφαέλα Σπανουδάκη που περίπου 30 μέτρα μετά την εκκίνηση εγκατέλειψε λόγω ενόχλησης.

Γρήγορη ήταν και η κούρσα των 100 μ. των ανδρών με τον Γιάννη Νυφαντόπουλο και τον Σωτήρη Γκαραγκάνη να δίνουν μάχη σώμα με σώμα. Τελικά χρειάστηκε η ανάλυση του φωτό φίνις για να αναδειχθεί νικητής ο Νυφαντόπουλος με 10.30 (.293) και τον Γκαραγκάνη να ακολουθεί με 10.30 (.294) με τον άνεμο όμως να είναι ευνοϊκός κατά 2,1 μ./δ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ του Νυφαντόπουλου είναι στα 10.28 ενώ του Γκαραγκάνη 10.43. Στην τρίτη θέση ήταν ο Δημήτρης Χρυσάφης με 10.33.

Πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 από την Καλλιμογιάννη

Ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 σημείωσε η Βασιλική Καλλιμογιάννη στα 3.000μ. στιπλ. Η νεαρή πρωταθλήτρια τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (10:08.94) με 10:26.11 βελτιώνοντας το ρεκόρ που κατείχε η ίδια από το 2021 με 10:31.72. Η επίδοση της Καλλιμογιάννη είναι η 4η καλύτερη φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία της δείχνοντας ότι υπάρχουν ελπίδες διάκρισης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20. Την τρίτη θέση πήρε η Αθανασία Κόκκορου με 10:36.44 επίδοση που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.

Ανετα πρώτος ο Δουβαλίδης

Ο Κώστας Δουβαλίδης σε μια χαλαρή κούρσα τερμάτισε πρώτος στα 110 μ. εμπ. με 13.89 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Ο έμπειρος Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε υπό το βλέμμα του 13μηνων γιού του που τον είδε για πρώτη φορά από κοντά σε αγώνες.

Ο Χρήστος Παναγιώτης Ρούμτσιος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει μάλιστα και της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ τερματίζοντας σε 14.28 με την προηγούμενη ατομική του επίδοση να είναι στα 14.35 από την κούρσα του στο μίτινγκ της Λεμεσού. Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Άγγελος Τζανής Ανδρέογλου τερματίζοντας τρίτος με 14.49.

Την καλύτερη κούρσα της ζωής της έκανε η Σοφία Ιωσηφίδου στα 100 μ. εμπ. καθώς τερμάτισε σε 13.65, βελτιώνοντας το 13.86 που είχε μέχρι τώρα στα πόδια της. Το ίδιο συνέβη και με την Σοφία Καμπερίδου που τερμάτισε δεύτερη σε 13.91.