Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20: Ογδοη στον κόσμο η Κάσσου στα 3.000μ.

Την 8η θέση στον τελικό των 3.000μ κατέκτησε η Μαρία Κάσσου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας, τερματίζοντας σε χρόνο 9:35.90.

Εκανε την υπέρβαση η Μαρία Κάσσου στον τελικό των 3.000μ. του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου Κ20 στην Κολομβία.

Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ πήγε με την 12η επίδοση στην κούρσα και ακολούθησε γρήγορη τακτική, μπαίνοντας επικεφαλής στα πρώτα 1.000 μέτρα. Λογικά δεν ακολούθησε τον ρυθμό των Αφρικανών όμως κρατήθηκε σε καλά επίπεδα και κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση στον κόσμο, με χρόνο 9:35.90. Νικήτρια ήταν η Μπέτι Τσέλαγκατ (Κένυα) με 9.01.03 και ακολούθησαν η Τσιγιόν Αμπέμπε (Αιθιοπία) 9.03.85 και Νάνσι Τσερόπ (Κένυα) 9.05.98.

Στον τελικό Τριανταφύλλου και Φιλιππίδου

Με την πρώτη βολή η Δέσποινα Αρετή Φιλιππίδου έστειλε τον δίσκο στα 52,48μ. βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ (52.32μ.) και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του αγωνίσματος και μάλιστα με την δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών πίσω από την Σουηδή Εμμα Σπάλα που έριξε 54.21μ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (3/8) στις 01:25 ώρα Ελλάδας.

Στο επί κοντώ από τις δύο εκπροσώπους μας η μία κατάφερε να περάσει στον τελικό. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ18 πριν λίγες ημέρες στην Ιερουσαλήμ, Ηλιάνα Τριανταφύλλου, με άλμα στα 4.05μ που πέρασε με την τρίτη προσπάθεια, κατάφερε να περάσει στον τελικό. Προηγουμένως η αθλήτρια του Σάββα Κεφαλίδη ξεπέρασε με την δεύτερη προσπάθεια τα 3.60μ και τα 3.80μ. με την πρώτη τα 3.95μ. και με την τρίτη τα 4.05μ. Η Τριανταφύλλου θα αγωνιστεί στον τελικό την Τετάρτη (3/8) στις 23.55ώρα Ελλάδας.

Αντιθέτως η Αναστασία Ρέτσα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 4.05μ. Εμεινε στα 3.95μ., επίδοση που δεν ήταν αρκετή για να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Ρούμτσιος στον ημιτελικό στα 110μ. εμπ.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χρήστο Ρούμτσιο ο οποίος ολοκλήρωσε άψογα την κούρσα στον προκριματικό στα 110μ με εμπόδια όπου πέτυχε ατομικό ρεκόρ και προκρίθηκε για τον ημιτελικό του αγωνίσματος.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά στον τρίτο διάδρομο και τερμάτισε δεύτερος σε 13.82 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που είχε από τις 28 Μαΐου με 13.98. Νικητής στη σειρά του ο Αντουάν Αντριους από τις Μπαχάμες με επίδοση 13.36 που είναι εθνικό ρεκόρ. Ο ημιτελικός θα γίνει σήμερα (2/8) στις 23.10 (ώρα Ελλάδας).

Αποκλείστηκε ο Μαυροδόντης

Ο Θεοφάνης Μαυροδόντης ήταν ο 10ος αθλητής της Ελληνικής αποστολής, και τελευταίος για την πρώτη ημέρα στο Κάλι, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό της σφαιροβολίας. Ο αθλητής που προπονείται με τον Ανέστη Καλτζίδη πέτυχε 15.19μ. στην πρώτη προσπάθεια, 15.12μ στη δεύτερη και την καλύτερη στην τρίτη προσπάθειά του με 16.50μ. η οποία δεν ήταν αρκετή να τον στείλει στο τελικό του αγωνίσματος. Ο Μαυροδόντης που έχει ατομικό ρεκόρ 18.47μ. Έμεινε στην 25η θέση των προκριματικών ενώ ο 12 αθλητής που προκρίθηκε είχε επίδοση 18.37μ.