Στο 2ο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Κ-23 ο Φραντζεσκάκης

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ-23 στη σφυροβολία.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης για μία ακόμη φορά ανάμεσα στους κορυφαίους της σφυροβολίας.

Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 75,23μ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ-23 που διεξάγεται στο Ταλίν.

Ξεκίνησε τον αγώνα με βολή στα 72,94μ και συνέχισε με άκυρη και με βολή στα 75,23μ. Η 4η ήταν στα 71,26μ και η 5η πάλι άκυρη.

Ολοκλήρωσε με 74,40μ. Πρωταθλητής Ευρώπης ήταν ο Ουκρανός Μίσα Κόχαν με 77,88μ και στην 3η θέση ο Σουηδός Κάρλσον με 73.85μ.

Το 2019 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του Μπορός ο Έλληνας ήταν και πάλι 2ος στην Ευρώπη!

Ο Μαρκέλο Μεμά στην πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση, δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού κατέλαβε την 12η θέση με βολή στα 60,73 μ. στην δεύτερη βολή, που ήταν και η μόνη έγκυρη στον αγώνα.

Πλέον η χώρα μας έφτασε στα 27 μετάλλια στην ιστορία του θεσμού και τα τρία στη διοργάνωση του Ταλίν.

Ο Φραντζεσκάκης πλέον έχει μπροστά του την πρόκληση της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, εκεί όπου απαλλαγμένος από την πίεση της διάκρισης θα επιδιώξει ένα νέο ατομικό του ρεκόρ.