A1 ανδρών: Εύκολα ο Ολυμπιακός την Γλυφάδα και τώρα… Προ Ρέκο

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το Ολυμπιακός - Γλυφάδα στο πόλο

Το «14 στα 14» στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 21-4 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο, για την 14η αγωνιστική.

Μια καλή προπόνηση πριν το τελευταίο ματς στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με αντίπαλο την Προ Ρέκο του Κάκαρη, έκανε ο Ολυμπιακός.

Κυριάρχησε της Γλυφάδας με 21-4 και διατήρησε το απόλυτο ως το φινάλε της πρώτης στροφής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 6-1, με σκόρερ τον Φουντούλη στην κόντρα (2:12). Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Παπαναστασίου ανέβασε τη διαφορά στο +7 (8-1), με γκολ στο 3:20, ενώ σε «νεκρό» χρόνο (0:01), ο Γούβης διαμόρφωσε το +8 (10-2) του ημιχρόνου. Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός στο τρίτο οκτάλεπτο, αφού σκόραρε επτά τέρματα και δεν δέχθηκε κανένα, με τον Γενηδουνιά να σκοράρει για πέμπτη φορά, για το +15 (17-2), στο 0:02. Στην τελευταία περίοδο, ο Δήμου, 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε, έδωσε «αέρα» 17 τερμάτων στους πρωταθλητές, διαμορφώνοντας το τελικό 21-4. Οι Φουντούλης και Γενηδουνιάς πέτυχαν από πέντε γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 4-1, 7-0, 4-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Λιαντζίρης 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 5, Γούβης 1, Δερβίσης, Αλαφραγκής 2, Δήμου 2, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Χαλυβόπουλος

ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης, Τζελάτης, Βαλλιανάτος, Λεδάκης, Μαυράκης, Μπόμπος, Μιγιούσκοβιτς 2, Ίλιτς, Πριμηκύριος, Πούρος 2, Αλ. Ηλιόπουλος, Κούκουνας, Ν. Ηλιόπουλος, Μίγκλης