Α1 ανδρών πόλο: Με ανατροπή ο Πανιώνιος 9-7 τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, όμως ο Πανιώνιος κατάφερε στο φινάλε να κερδίσει τον εξ’ αναβολής αγώνα στο πρωτάθλημα πόλο των ανδρών.

Ένα συγκλονιστικό ματς έγινε το βράδυ της Τετάρτης (9/11) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Παναθηναϊκό για την Α1 ανδρών στο πόλο.

Στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του Α' Ομίλου, οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 9-7, αφού χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στα τελευταία λεπτά και να ανέβουν έτσι στην 2η θέση του ομίλου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 7-6 στα 2:04 πριν από τη λήξη του αγώνα, με τον Πανιώνιο να κάνει τρομερή ανατροπή σε 1,5 λεπτό. Ο Κοπελιάδης ισοφάρισε, στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Γούνας έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο και στο φινάλε ο Κοπελιάδης και πάλι σκόραρε σε άδεια εστία (είχε βγει μπροστά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση) έκανε το τελικό 9-7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 9-7

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 1-1, 4-4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 4, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 1, Σπούνερ, Καπετανάκης 1, Αναγνώστου, Κατραούρας, Κανελλόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης 1, Κανδανολέων, Σιαμάς Γ., Δευτεραίος, Τόττης, Άντζιτς 1, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 2, Δερμιτζάκης, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ. 1, Ζερβουδάκης.

Άνετα η Βουλιαγμένη στα Χανιά

Η Βουλιαγμένη με αλλαγές στη σύνθεσή της νίκησε εκτός έδρας τα Χανιά με 16-5, στον εξ αναβολής αγώνα από την 4η αγωνιστική για τον Β' Όμιλο της Α1 πόλο ανδρών.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-4, 1-4, 1-5.

ΝΟΧ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης 2, Γράσσος, Αποστολάκης, Χαριτάκης, Ντα Σίλβα 1, Σολεϊμάνιπακ, Σπάχιτς 1, Νικολαΐδης Γ. 1, Χολετσίδης, Νικολακάκης, Μαραγκουδάκης.

ΝΟΒ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Ανδρεάδης, Κωνσταντόπουλος 3, Καστρινάκης 2, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος, Σπηλιώπουλος 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ, Γεωργατσέλος, Καπότσης 2, Κουρούβανης 2, Φάρμερ 1, Λεβαντής, Αλμύρας, Σαπουνάκης 1.