Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 10-9: Ήττα στο φινάλε των ομίλων, με Νόβι Μπέογκραντ στο Final 8 του Champions League

Ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς

O Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Προ Ρέκο με 10-9 στην Ιταλία και σε επτά ημέρες θα αντιμετωπίσει τη γηπεδούχο Νόβι Μπέογκραντ στον προημιτελικό του Final 8 του Champions League στο Βελιγράδι.

O Ολυμπιακός μένοντας για 14 περίπου λεπτά χωρίς γκολ, ηττήθηκε από την Προ Ρέκο με 10-9 στην Ιταλία και σε επτά ημέρες θα αντιμετωπίσει τη γηπεδούχο Νόβι Μπέογκραντ στον προημιτελικό του Final 8 του Champions League στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο τη νίκη για να ξεπεράσει την Προ Ρέκο στη 2η θέση και να παίξει προημιτελικό με τη Φερεντσβάρος στο Βελιγράδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και παράλληλα ήταν εντυπωσιακά ουσιαστικοί στην επίθεση: Προηγήθηκαν 5-3 στο 1ο οκτάλεπτο, με γκολ των Βάμος και Δήμου έφθασαν στο 7-3, στα 2:42 πριν από το τέλος της β΄ περιόδου και μετά γύρισε ο διακόπτης του αγώνα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν δέχθηκαν γκολ για 14 σχεδόν λεπτά και όχι μόνο αυτό, με γκολ από τον Κανέλα και τρία σερί από τον Ετσενίκε ισοφάρισαν 7-7 και με τον Ιόκι Γκράτα έφθασαν στο 9-8.

Ο Γιάννης Φουντούλης σταμάτησε την αφλογιστία του Ολυμπιακού, ισοφαρίζοντας σε 8-8, στα 4:51 πριν από το τέλος, ο Δήμου έφερε νέα ισοπαλία, 9-9, στα 2:15, όμως ο Ντιο Φούλβιο διαμόρφωσε το τελικό 10-9 στα 00:50, υπέρ της Προ Ρέκο.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 2-2, 3-0, 2-2.

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 3, Κανέλα 1, Γιάνγκερ, Φοντέλι, Πρεστσούτι, Ετσενίκε 3, Ιόκι Γκράτα 2, Βελότο, Λόντσαρ, Χάλοκ, Νέγκρι.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 1, Δήμου 2, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.