Ανίκητος o Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη, με Γούνα υπέταξε τη Βάσας

Με δύο γκολ από τον Αλέξανδρο Γούνα στα τελευταία 43 δευτερόλεπτα, ο Πανιώνιος νίκησε τη Βάσας με 9-8 στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης στον πρώτο ημιτελικό του Εuro Cup.

Ο Πανιώνιος μέσα στο σπίτι του δεν φοβάται κανέναν. Στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Αρτάκης νίκησε την πανίσχυρη Βάσας με 9-8 στον πρώτο ημιτελικό του Euro Cup και κράτησε ζωντανό το όνειρο εν όψει του επαναληπτικού στη Βουδαπέστη στις 22 Μαρτίου.

Ο Αλέξανδρος Γούνας, την παραμονή του αγώνα δήλωνε στο Gazzetta «θέλουμε να βάλουμε δύσκολα στη Βάσας» και ο 33χρονος ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη με δύο γκολ σπεσιαλιτέ από την περιφέρεια. Πρώτα ισοφάρισε 8-8 στα 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και στην εκπνοή έκανε το 9-8 μέσα σε αποθέωση.

gounas

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στα θύματα της τραγωδίας στα Τέμπη. Και με την έναρξη του αγώνα ο νεανικός ενθουσιασμός υπερίσχυσε της εμπειρίας των παικτών της ουγγρικής ομάδας.

panionios water polo

Με άριστη αμυντική λειτουργία στα έξι πρώτα λεπτά ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-0 και με δύο γκολ από τον Ιάσωνα Νταλάπα ξέφυγε με 5-2.

Ο Γούνας με το δεύτερο γκολ στον αγώνα, έκανε το 6-3 και ο Αντρια Μπιτάτζε διατήρησε το +3 (7-4) για τον Πανιώνιο (3:53, γ' περιόδου).

Η Βάσας έβγαλε αντίδραση και με σερί 4-0 προσπέρασε για πρώτη και τελευταία φορά 8-7 με γκολ από τον Μπάτορι στα 4:27 πριν από το τέλος.
Λίγο νωρίτερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν γκολ σε προσπάθεια από τον Μπιτάτζε στο 7-7, κάτι που δεν συνέβη, όμως στο τέλος μίλησε ο Γούνας.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 1-2, 1-2, 2-2.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας 2, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου

Βάσας (Σλόμπονταν Νίκιτς): Μίτροβιτς, Μπργκούλιαν 1, Ζερινβάρι, Ραντζέλοβιτς 1, Κόναρικ 3, Μέζεϊ, Σιμόν, Ναγκάεφ 1, Ερντελι, Μπάτορι 2, Μπέντο, Σελντμάγερ, Μίσεϊ

Στο άλλο ημιτελικό ζευγάρι και στο ιταλικό ντέρμπι Τεργέστη-Σαβόνα 9-9.