Πανιώνιος: Πρόκριση θρίλερ επί της Οραντέα στα ημιτελικά του Euro Cup

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Πανιώνιος αν και έχασε τη διαφορά των πέντε γκολ από την Οραντέα, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι για τα ημιτελικά του Euro Cup για τρίτη φορά στην ιστορία του.

O Πανιώνιος είδε να χάνει το πλεονέκτημα των πέντε γκολ με το οποίο ταξίδεψε στη Ρουμανία για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Euro Cup με την Οραντέα, όμως κατάφερε να πάρει την πρόκριση επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 7-6 (καν. αγ. 13-8) και παρά την ήττα με 19-15 να περάσει στην 4άδα της διοργάνωσης με συνολικό σκορ και στα δύο παιχνίδια με 25-24.

Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι για 3η φορά στην ιστορία της που προκρίνεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τις δύο προηγούμενες φορές είχε φθάσει μέχρι τον τελικό του Len Trophy, όπως λεγόταν η διοργάνωση μέχρι το 2011, πρώτα με την ουγγρική Ζέγκεντ (2009) και έπειτα με την ιταλική Σαβόνα (2011).

Κακή αρχή, πολλές ποινές, καρδιοχτύπι και πρόκριση

Στον αγώνα της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος είχε δεχθεί γκολ από την Οραντέα στην εκπνοή για το τελικό 10-5 και λίγο έλειψε να το πληρώσει στην πόλη της βορειοδυτικής Ρουμανίας.
Σε ένα παιχνίδι με 34 ποινές, από 16 σε κάθε ομάδα, και τον Πανιώνιο να χάνει με τρεις ποινές τους Κοπελιάδη, Μπουζαλά, Καλαϊτζή και Μουρατίδη.

Ο αγώνας δεν άρχισε καλά για τον Πανιώνιο, ο Παπάκος ισοφάρισε σε 1-1 στον παίκτη παραπάνω, όμως η Οραντέα με δύο γκολ από τον Νεγκρεάν στον παίκτη παραπάνω, προηγήθηκε με 3-1, σε μια πρώτη περίοδο που βρήκε την ελληνική ομάδα να έχει με δύο ποινές τον Γιώργο Καλαϊτζή.

panionios water polo

Οι παίκτες του Πανιώνιου συνέχιζαν να σπαταλούν ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω, στο 8ο λεπτό είχαν 1/7, με τον Ασάνοβιτς να κάνει το 4-1 για την Οραντέα στα ίσα (7:06).

Τελικά ο Νταλάπας στην 8η επίθεση στον παραπάνω μείωσε για τον Πανιώνιο σε 4-2 (3:52) και ο Μουρατίδης με γκολ στα ίσα, έφερε πιο κοντά τον Πανιώνιο (4-3).

Η Οραντέα με νέο ξέσπασμα πήρε και πάκι διαφορά τριών γκολ 7-4 (2:33), με τον Γούνα να πετυχαίνει γκολ για το 7-5, οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του 2ου οκταλέπτου.
Στο πρώτο ημίχρονο δόθηκαν 19 ποινές (10 για Οραντέα και εννέα στον Πανιώνιο), με κάθε ομάδα να έχει τρεις παίκτες με δύο ποινές, οι Μπουζαλάς, Καλαϊτζής και Μουρατίδης για τον Πανιώνιο.

Στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου ο Πανιώνιος έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω (2/11 σε εκείνο το σημείο) και η Οραντέα με δύο γκολ στα ίσα έφθασε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ, 9-5 στα 3:45.΄

Ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης πέτυχε γκολ-ανάσα για τον Πανιώνιο, 9-6 (2:13). Στον τελευταίο δίλεπτο οι Μουρατίδης και Μπουζαλάς ήταν οι πρώτοι που έφυγαν από τον αγώνα με τρεις ποινές και ο Ντραγκομιρέσκου έκανε το 10-7.

Η μάχη κορυφώθηκε στην 4η περίοδο. Ο Ιλίσιε με γκολ στον παραπάνω (7:25), έφερε την Οραντέα ξανά σε απόσταση βολής, 11-7, όμως ακολούθησαν οι τρίτες ποινές σε Ρέμες και Γκεόργκε και το γκολ-πέναλτι από τον Γούνα για το 11-8 (7:04).

Ο Ασάνοβιτς πέτυχε το 12-8 για την Οραντέα (5:15), με τον Καλαϊτζή να δέχεται την 3η ποινή (4:56) και τον Σάμπο να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα, για το 13-8 (4:30). Ο αγώνας τελείωσε και για τον Κοπελιάδη στα 3:42, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι.