Εθνικός: Ισόπαλος με την Ουίπεστ στη Βουδαπέστη, στον Πειραιά η πρόκριση στα ημιτελικά του Euro Cup γυναικών

Ο Εθνικός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Ουίπεστ 10-10 στη Βουδαπέστη, στην πρώτη αναμέτρηση των προημιτελικών για το Euro Cup γυναικών.

Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές στο σκορ, ο Εθνικός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Ουίπεστ 10-10 στη Βουδαπέστη και η πρόκριση στα ημιτελικά του Euro Cup γυναικών θα κριθεί στον επαναληπτικό στον Πειραιά στις 11 Φεβρουαρίου.

Ο Εθνικός άρχισε καλύτερα τον αγώνα, με γκολ από τις Άντριους και Μπορίσοβα προηγήθηκε 2-0, ενώ η Άλκηστις Μπενέκου διαμόρφωσε το 3-1 στην πρώτη περίοδο.

Η φουνταριστή του Εθνικού πέτυχε το 4-2, με τον Εθνικό να διατηρεί την πρωτοπορία μέχρι το 5-4 (00:53). Όμως η Ουίπεστ στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα βρήκε δύο γκολ για το 6-5 στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα βρέθηκε στο 7-5, όμως τα δύο γκολ από την Κοντονή έφεραν την ισοφάριση (7-7) για την ελληνική ομάδα.

Στο 4ο οκτάλεπτο ο Εθνικός με τις Χατζηκυριακάκη (6:26) και Κοντονή (5:30) ανέκτησε το προβάδισμα με 9-8, η Κατσιμπρή έκανε το 10-9 (02:06), όμως η Περεζτέγκι-Νάγκι διαμόρφωσε το τελικό 10-10 στο 1:16.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-2, 1-2, 3-3.

Ουίπεστ: Μαγκιάρι, Αουμπέλι, Ματσάι 2, Τίμπα, Σουζ 1, Βάρο 1, Μπάκσα 1, Γκολοπέντζαμ, Ζέγκεντι, Χάιντου 4, Λένβταϊ, Περεζτέγκι-Νάγκι 1, Γκολοπέντζα.

Εθνικός (Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα 1, Μπέτα, Κοντονή 3, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1, Άλκηστη Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους 2, Μπεκρή.