Η Βουλιαγμένη «σφράγισε» το εισιτήριο στις «16» του Champions League

Με ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια της Βουλιαγμένης κέρδισαν την ZVL 1886 με σκορ 13-9 και θα συνεχίσουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του πόλο στις γυναίκες.

Η Βουλιαγμένη εξασφάλισε την είσοδό της στις «16» του Champions League στο πόλο.

Κέρδισε την ZVL 1886 με 13-9 και το αυριανό (12μ.μ., 20/11) κόντρα στην Πασένσε, θα είναι τυπικής διαδικασίας.

Μετά από ένα «μουδιασμένο» πρώτο οκτάλεπτο, τα κορίτσια της Βουλιαγμένης έκαναν ένα ξέσπασμα με 4-0 στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν στο σκορ. Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου η Ντε Κλερ έβαλε ξανά τις Ολλανδέζες στο ματς (7-5 η Βουλιαγμένη), όμως η Πάτρα με δύο τέρματα αποκατέστησε την τάξη (10-5) και η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 5-4, 2-3

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 2, Ριτζ 2, Τάνκεβα 3, Πάτρα Μ. 2, Στρατιδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Πάτρα Ε.

ZVL 1886: Οστινγκ, Κάμερμαν 1, Ρολς 1, Ντε Κλερ 4, Βερχάγκεν, Ζβίερς, Γκρας, Πάουλι 1, Τέρπστρα, Βαν Βιν 2, Βαν ντερ Μέερ, Γιορ, Βαν Λέουβεν.