Εθνική πόλο νέων ανδρών: Ήττα από την Ισπανία, για το χάλκινο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Οι παίκτες της εθνικής ομάδας νέων ανδρών έδωσαν σπουδαία μάχη στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο τέλος ηττήθηκαν 12-11 και κόντρα στην Ουγγαρία θα παίξουν για το χάλκινο μετάλλιο στην Ποντγκόριτσα.

Το όνειρο πρόκρισης για τους παίκτες της εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης νέων ανδρών στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Κ19 της Ποντγκόριτσα χάθηκε στις λεπτομέρειες, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 12-11 από την Ισπανία και την Κυριακή (25/9, 18:30) θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο την Ουγγαρία.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η εθνική ομάδα με γκολ των Μυρίλου, Γεωργαρά και Γκίλλα πήρε τρεις φορές την πρωτοπορία, με την Ισπανία να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές (3-3).

Στο 2ο οκτάλεπτο οι διεθνείς παίκτες δεν βρήκαν επιθετικές λύσεις, σε αντίθεση με την Ισπανία που συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και με τρία σερί γκολ προηγήθηκαν 6-3 (2:14), όμως η ελλληνική αντίδραση ήταν άμεση, ο Γεωργαράς μειώσει σε 6-4 (1:46) και ο Γκίλας (00:48) στον παίκτη παραπάνω, μείωσαν σε 6-5, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί στον πρώτο δίλεπτο της 3ης περιόδου πήγαν ξανά στο +2 (8-6), με τον αρχηγό Νίκο Γκίλλα να μειώνει εκ νέου σε 8-7 (3:55). Τα γκολ ήταν διαδοχικά, πλέον, με την Ισπανία να παίρνει σε προβάδισμα δύο γκολ (9-7, 10-8) και τους Γεωργαρά και Γκίλλα να μειώνουν στον παίκτη παραπάνω σε 9-8 και 10-9.

Ο Πούρος σε μια από τις γνωστές του κόντρες, πήρε πέναλτι στο 1:14 και ο Γκίλλας φθάνοντας στα πέντε γκολ ισοφάρισε σε 10-10. Όμως αντί να έρθει η ανατροπή σε φάση κόντρας, η Ισπανία σκόραρε στον παίκτη παραπάνω για το 11-10, τρία δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου η ελληνική άμυνα έβγαλε δύο άμυνες στο λιγότερο, για να έρθει ο Πούρος στον παίκτη παραπάνω και να ισοφαρίσει σε 11-11 (5:18).

Στα 2:40 το ισπανικό μπλοκ δούλεψε στο σουτ του Γκίλλα στον παίκτη παραπάνω και αμέσως μετά ο Γκομίλα με γκολ από τα 2μ. έκανε το 12-11 για την Ισπανία (2:10).

Στα 49'' ο Ηλίας Μαχαίρας πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση, στα 22'' ήρθε η αποβολή σε βάρος της ισπανικής ομάδας, όμως στο σουτ για την ισοφάριση 00:03 ο τερματοφύλακας Αλέγκρε έδιωξε την μπάλα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 5-5, 1-1.

Ελλάδα (Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Λυκούδης, Γεωργαράς 3, Αλμύρας 1, Καστρινάκης, Γκίλλας 5, Σπάχιτς, Μυρίλος 1, Πούρος 1 , Μπιτσάκος, Κανδανολέων, Ηλιόπουλος.
Ισπανία: Χιλ 1, Βαλς 2, Λόπεθ Ντουάρτ 3, Ραμόν 1, Πέρεθ 2, Ρομέρο 1, Γκομίλα 1, Κάστρο 1.

Στον άλλο ημιτελικό η Σερβία νίκησε την Ουγγαρία στα πέναλτι με 18-17 (καν. αγώνας 14-14). Οι Σέρβοι και οι Ισπανοί την Κυριακή (25/9, 20:00) θα παίξουν για το χρυσό μετάλλιο.