Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Αρχή με την Ουγγαρία η εθνική γυναικών στο Σπλιτ

Δημήτρης Ντζάνης
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Αρχή με την Ουγγαρία η εθνική γυναικών στο Σπλιτ

bet365

H εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών κάνει πρεμιέρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ, αντιμετωπίζοντας την «ασημένια» στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, Ουγγαρία.

Οκτώ εβδομάδες μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών αρχίζει το ταξίδι της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Στα παράλια της Αδριατικής και στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Κροατίας από το Σάββατο (17/8) μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου θα εξελιχθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, με το πρώτο διήμερο να περιλαμβάνει αγώνες των γυναικών, με το τουρνουά των ανδρών να κάνει πρεμιέρα τη Δευτέρα (29/8).

Η εθνική ομάδα γυναικών αρχίζει τις υποχρεώσεις της αντιμετωπίζοντας την Ουγγαρία στις 21:30 ώρα Ελλάδας στο ντέρμπι της πρεμιέρας, που θα κλείσει και το αγωνιστικό πρόγραμμα της 1η ημέρας. Μετέχει στον Α' όμιλο, μαζί με τις Γερμανία, Κροατία, Ολλανδία και Ρουμανία.

Μετά την 7η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης η εθνική ομάδα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για να δείξει σημάδια βελτίωσης και να βρει τη διάκριση.

Στα παιχνίδια με την Ουγγαρία, φιναλίστ απέναντι στις ΗΠΑ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και την Ολλανδία (3η στο παγκόσμιο) η νεανική εθνική ομάδα θέλει να αποφύγει την 3η θέση, που θα τη στείλει σε προημιτελικό είτε με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, είτε με την Ιταλία που δεσπόζουν στο Β' Όμιλο, όπου έχουμε ακόμα τις Σερβία, Γαλλία, Σλοβακία και Ισραήλ.


Η 15άδα της εθνικής ομάδας

Σε αυτό το πρωτάθλημα κάθε εθνικό συγκρότημα θα έχει από 15 παίκτες-κτριες στη σύνθεσή του. Στους αγώνες θα δηλώνεται 13άδα, ενώ πριν από κάθε παιχνίδι ο προπονητής θα έχει τη δυνατότητα να κάνει από μια έως δύο αλλαγές.

Η ομοσπονδιακή τεχνικός Αλεξία Καμμένου κατέληξε στις 13 του παγκοσμίου πρωταθλήματος συν τις Φωτεινή Τριχά και Στεφανία Σάντα.

Η σύνθεση της εθνικής ομάδας: Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελένη Σωτηρέλη (τερματοφύλακες), Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελευθερία Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ειρήνη Νίνου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Μαρία Πάτρα, Αθηνά Γιαννοπούλου, Χριστίνα Σιούτη, Φωτεινή Τριχά, Ελένη Ελληνιάδη, Στεφανία Σάντα.

Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στη «Spaladium Arena», που κατασκευάστηκε τον Δεκέμβριο του 2008 για το παγκόσμιο πρωτάθλημα χάντμπολ του 2009 και στο πέρασμα του χρόνου έχει φιλοξενήσει αγώνες μπάσκετ, ποδοσφαίρου σάλας, τένις και τώρα έχει μετατραπεί σε... κολυμβητήριο.


Το σύστημα διεξαγωγής, το πανόραμα του τουρνουά

Οι 12 ομάδες είναι χωρισμένες σε δύο ομίλους των έξι και μετά την ολοκλήρωση οι τέσσερις πρώτες από κάθε όμιλο θα διασταυρωθούν στα προημιτελικά (ο πρώτος με τον 4ο και ο 2ος με τον 3ο), ενώ οι δύο τελευταίες ομάδες θα παίξουν για τις θέσεις 9-12.

Οι Όμιλοι
Α’: Γερμανία, Κροατία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Ολλανδία, Ρουμανία
Β’: Σερβία, Γαλλία, Σλοβακία, Ιταλία, Ισραήλ, Ισπανία

stamatopoulou


Το πρόγραμμα του Α’ Ομίλου

Σάββατο 27 Αυγούστου

Γερμανία-Ρουμανία 11:00
Κροατία-Ολλανδία 18:30
Ουγγαρία-Ελλάδα 21:30

Κυριακή 28 Αυγούστου
Ρουμανία-Ελλάδα 14:00
Γερμανία-Κροατία 18:30
Ολλανδία-Ουγγαρία 20:00

Τρίτη 30 Αυγούστου
Ουγγαρία-Γερμανία 12:30
Κροατία-Ρουμανία 18:30
Ελλάδα-Ολλανδία 21:30

Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου
Γερμανία-Ελλάδα 11:00
Ρουμανία-Ολλανδία 14:00
Κροατία-Ουγγαρία 18:30

Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου
Ουγγαρία-Ρουμανία 11:00
Ελλάδα-Κροατία 18:30
Γερμανία-Ολλανδία 21:30

Το πρόγραμμα του Β’ Ομίλου

Σάββατο 27 Αυγούστου
Σερβία – Ισπανία 12:30
Σλοβακία-Ιταλία 14:00
Γαλλία-Ισραήλ 20:00

Κυριακή 28 Αυγούστου
Σερβία-Γαλλία 11:00
Ισραήλ-Σλοβακία 12:30
Ισπανία-Ιταλία 21:30

Τρίτη 30 Αυγούστου
Σλοβακία-Σερβία 11:00
Γαλλία-Ισπανία 14:00
Ιταλία-Ισραήλ 20:00

Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου
Σερβία-Ιταλία 12:30
Ισπανία-Ισραήλ 20:00
Γαλλία-Σλοβακία 21:30

Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου
Σλοβακία-Ισπανία 12:30
Σερβία-Ισραήλ 14:00
Ιταλία-Γαλλία 20:00

Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου

Αγώνες κατάταξης

Για 11η θέση
6Α-6Β 11:00

Για 9η θέση
5Α-5Β

Προημιτελικοί
1Α-4Β 17:00 (1)
2Α-3Β 18:30 (2)
3Α-2Β 20:00 (3)
4Α-1Β 21:30 (4)


Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου

Για θέσεις 5-8
Ηττημένος 1-Ηττημένος 3 17:00 (5)
Ηττημένος 2-Ηττημένος 4 18:30 (6)

Ημιτελικοί
Νικητής 1-Νικητής 3 20:00 (7)
Νικητής 2-Νικητής 4 21:30 (8)

Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου

Για 7η θέση
Ηττημένος 5-Ηττημένος 6 17:00

Για 5η θέση
Νικητής 5-Νικητής 6

Μικρός τελικός 20:00
Μεγάλος τελικός 21:30

Τρία ασημένια μετάλλια

Για την εθνική ομάδα είναι η 17η παρουσία της σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εχει κατακτήσει τρία ασημένια μετάλλια από τις διοργανώσεις του Ζάγκρεμπ το 2010 (ήττα από τη Ρωσία στον τελικό με 11-6), του Αϊντχόφεν το 2012 (ήττα από την Ιταλία 13-10) και της Βαρκελώνης το 2018 (ήττα από την Ολλανδία με 6-4). Συνολικά έχει 95 αγώνες και μετρά 46 νίκες, 2 ισοπαλίες και 47 ήττες.

water polo national team
Η εθνική ομάδα με το ασημένιο μετάλλιο από το ευρωπαϊκό του 2018

Έξι ομοσπονδιακοί τεχνικοί την έχουν κατευθύνει, σε αντίστοιχη διοργάνωση, με πρώτο (πέντε φορές) τον Γιώργο Μορφέση (2010, 2012, 2014, 2018, 2020) Πρώτη σκόρερ στη διοργάνωση είναι η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 65 γκολ, συνολικά η Αντιγόνη Ρουμπέση, με 560.

Οι θέσεις της Ελλάδας
1989 7η
1991 7η
1993 7η
1995 4η
1997 7η
1999 5η
2001 4η
2003 5η
2006 6η
2008 6η
2010 2η
2012 2η
2014 6η
2016 5η
2018 2η
2020 6η


 

Τελευταία Νέα