O Απόλλωνας, κέρδισε την Μονπελιέ (15-14) αλλά έμεινε εκτός

O Απόλλωνας Σμύρνης επικράτησε της Μονπελιέ με σκορ 15-14 όμως δεν πέρασε στην γ' φάση του Champions League.

Τεράστια εμφάνιση από τον Απόλλωνα Σμύρνης που επικράτησε της Μονπελιέ (15-14) στο τρίτο και τελευταίο ματς της β’ προκριματικής φάσης των ομίλων του Champions League, που ωστόσο δεν του έφερε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Αυτό, γιατί η Μλάντοστ σε ένα απίστευτο θρίλερ, κέρδισε 9-8 τον Ερυθρό Αστέρα με πέναλτι 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και σε τριπλή ισοβαθμία πήρε το δεύτερο εισιτήριο λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων!

Η ομάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Γκουσάροφ προηγήθηκε με 4-3 στην πρώτη περίοδο. Το σερί 3-0 που δημιούργησε από το τέλος της πρώτης περιόδου ως τα μισά της δεύτερης, έφερε την ομάδα του Απόλλωνα στο υπέρ της 8-5 στα μισά του αγώνα και στο 9-5 με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο οι Γάλλοι με ένα επί μέρους 3-0 σερί σε 3 λεπτά, μείωσαν σε 9-8. Δύο γκολ του Χονδροκούκη ωστόσο και ένα του Γκουσάροφ επανάφεραν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (12-9), δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο οκτάλεπτο.

Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη έφτασαν την διαφορά στο +4 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (14-10) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» σε εκείνο το σημείο την νίκη που τελικά δεν είχε αντίκρυσμα .

ΜΟΝΠΕΛΙΕ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 14-15

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 5-5, 4-2

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Αντριτς, Πιό 1, Βιλκό-Λαμπέρ 1, Ντέλας 1, Βασέρ, Μουστούρ 2, Ιβάνκοβιτς 2, Αλφόνσο Πόνζο 2, Κάλινιτς 3, Ν. Ζίβκοβιτς 2, Ι. Ζίβκοβιτς, Σπιλιέρ, Γκαρσία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Τουρκομένης, Γκουσάροφ 3, Χονδροκούκης 3, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 2, Τσολακούδης, Σολανάκης 4, Καβουσάνος.