Σάρισες Φλώρινας: Στην οκτάδα του Europe Trophy Cup γυναικών

Οι Σάρισες Φλώρινας πέτυχαν τον στόχο τους στην Μπρατισλάβα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην οκτάδα του Europe Trophy Cup γυναικών.

Μετά τον Ολυμπιακό στους άνδρες και οι Σάρισες Φλώρινες στις γυναίκες εξασφάλισαν την παρουσία τους στην οκτάδα και το Grand Final στο Europe Trophy Cup. Η ομάδα της δυτικής Μακεδονίας πέτυχε το πρωί της Κυριακής (27/11) τον πρώτο στόχο στην Μπρατισλάβα. Με την 3η νίκη σε ισάριθμα ματς επικράτησαν στο γκρουπ Α' της περιφέρειας C και εξασφάλισαν την πρόκριση στο Grand Final.

Το απόγευμα κυνήγησαν και την πρωτιά στην Περιφέρεια αντιμετωπίζοντας την κροατική STK Ντούγκα Ρέσα, που είχε αναδειχτεί νικήτρια στο γκρουπ Β'.

Έγινε αμφίρροπο παιχνίδι όπου όλες οι επί μέρους αναμετρήσεις αποδείχτηκαν πολύ σημαντικές. Η Λιού ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 επικρατώντας στα 5 σετ, όμως αμέσως μετά δέχτηκε ήττα με τον ίδιο τρόπο η Άμα. Η νεαρή διεθνής μάλιστα, είχε προηγηθεί με 2-0 σετ. Η πρώτη παίκτρια από την Ντούγκα Ρέσα υποχρέωσε αργότερα τη Λιού στην πρώτη ήττα της στην Μπρατισλάβα κι έτσι γράφτηκε το τελικό 3-1.