Γκιώνης: Έσωσε έξι match ball και πέρασε στη 16άδα του γερμανικού Feeder

Ο Παναγιώτης Γκιώνης με κουράγια έφηβου εξασφάλισε την παρουσία του στη φάση των «16» στο feeder της Γερμανίας.

Η δυναμική παρουσία της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο Feeder της Γερμανίας συνεχίστηκε για δεύτερη μέρα. Ο Παναγιώτης Γκιώνης μπήκε στη 16άδα του απλού ανδρών με δύο νίκες. Μάλιστα για να επικρατήσει στον βραδινό αγώνα του έβγαλε κουράγια εφήβου και χρειάστηκε να σώσει έξι ματς μπολ.

Σε συγκλονιστικό ματς με τον εξαιρετικό νεαρό Ασιάτη Φενγκ Γι Σιν ήταν πίσω 1-3 στα σετ και γύρισε την κατάσταση σε 4-3 υπέρ του. Την Πέμπτη (24/11) θα κυνηγήσει τα προημιτελικά με αντίπαλο τον Σλοβένο Ντένι Κοζούλ, αλλά το σίγουρο είναι ότι έχει επιστρέψει δυνατός στα διεθνή τραπέζια μετά το ικανό χρονικό διάστημα, που είχε χάσει λόγω του τραυματισμού στο πόδι.

Ο Γκιώνης αντιμετώπισε το μεσημέρι τον αυστριακό Αντρέας Λεβένκο. Στην πρεμιέρα του στο Ντίσελντορφ επιβλήθηκε στον γύρο των «64» με 4-0 σετ σε ματς πάντως, αρκετά πιο δύσκολο από ό,τι δείχνει το σκορ. Το 1ο σετ το πήρε με ανατροπή σώζοντας πέντε σετ μπολ (14-12, 11-8, 11-5, 11-6).

Στους «32» συνάντησε τον Φενγκ Γι Σιν από την Ταϊπέι, ο οποίος είναι νούμερο 67 στην παγκόσμια κατάταξη ανδρών. Για μία ώρα οι δύο αθλητές μία υπέροχη παράσταση. Ο νεαρός Ασιάτης έχει μεγάλες ικανότητες απέναντι στην άμυνα απόδειξη ότι βρέθηκε μπροστά με 3-1 σετ.

Ο αθλητής τού Κώστα Βατσακλή από την άλλη όμως, έβγαλε τη νοοτροπία νικητή εκεί που φαινόταν ότι ερχόταν ο αποκλεισμός, είχε ψυχραιμία και καλές επιλογές στα δυσκολότερα σημεία και βέβαια μεγάλες φυσικές αντοχές.

Στο 5ο σετ έσωσε 4 ματς μπολ στο 7-10 και το 10-11 και στο φινάλε ανέτρεψε τα δεδομένα από το 8-10. Πήρε τέσσερις διαδοχικούς πόντους και τη μεγάλη νίκη, που θα τον βοηθήσει και βαθμολογικά (7-11, 15-13, 8-11, 6-11, 14-12, 11-8, 12-10).

Πολύ καλές εντυπώσεις η Τόλιου

Θαυμάσιες οι εντυπώσεις, που άφησε στο Ντίσελντορφ και η Κατερίνα Τόλιου. Αφού ξεπέρασε τον σκόπελο των προκριματικών, κατάφερε την Τετάρτη (23/11) να προχωρήσει στον 2ο γύρο του απλού γυναικών ώσπου αποκλείστηκε φυσιολογικά από το 1ο φαβορί, τη Νίνα Μίτελχαμ. Πλασαρίστηκε στις θέσεις 17-32 και ο απολογισμός της είναι αναμφίβολα θετικός.

Με συνολικά τρεις νίκες προκρίθηκε στο ταμπλό κι αργότερα έφτασε στις «32». Οι δύο από τις νίκες ήταν απέναντι σε αθλήτριες από την Ασία, ενώ στάθηκε καλά και στην τελευταία αναμέτρηση με το 1ο φαβορί του τουρνουά.

Το πρωί της Τετάρτης η έμπειρη πρωταθλήτριά μας (νούμερο 208 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) νίκησε στον 1ο γύρο του απλού τη Λαμ Γε Λοκ από το Χονγκ Κονγκ με 4-2 σετ (11-3, 13-11, 10-12, 11-6, 5-11, 11-8).

Στον 2ο γύρο η 27χρονη διεθνής μας τέθηκε αντιμέτωπη με τη σπουδαία Νίνα Μίτελχαμ. Το αγωνιστικό τεστ στη γερμανική πόλη ήταν χρήσιμο και ανεξάρτητα από την ήττα με 4-0 σετ, έφερε καλό βαθμό. Στο 2ο σετ η αθλήτριά μας ισοφάρισε από 8-10, αλλά κάμφθηκε στην παράταση (7-11, 10-12, 6-11, 6-11). Η Μίτελχαμ φιγουράρει σήμερα στο νούμερο 14 του κόσμου, είναι δε η 3η αθλήτρια της Ευρώπης.