Πάτρα 2020: Πρωτιά για Γναφάκη στα 400μ εμπόδια, αποσύρθηκε ο Δουβαλίδης (pics&vid)

Ο Κώστας Δουβαλίδης και η Σπυριδούλα Καρύδη λόγω ενοχλήσεων δεν αγωνίστηκαν. Δηλώσεις του ΓΓΑ Γιώργου Μαυρωτά.

Η Δήμητρα Γναφάκη ήταν η νικήτρια στα 400μ εμπόδια στην 2η ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου της Πάτρας.

Η αθλήτρια του Κύδων Χανίων τερμάτισε σε 58.17 και βελτίωσε το 58.22, που είχε πετύχει φέτος, τέσσερα χρόνια από το προηγούμενο ατομικό της ρεκόρ. Η Γναφάκη μετά το όγδοο εμπόδιο κατάφερε να αποσπαστεί από τις άλλες δύο αθλήτριες και να τερματίσει εύκολα στην πρώτη θέση.

«Ηταν καιρός για ένα μετάλλιο. Ήμουν έτοιμη για ένα χρόνο κάτω από τα 58΄΄ αλλά ο δυνατός αέρας τόσο στον προκριματικό όσο και τώρα στον τελικό μας το στέρησε. Γύριασα από τις ΗΠΑ στις 21/3 και όπως όλοι είχαμε ελλειπη προετοιμασία. Είναι ο πρώτος μου τίτλος στην κατηγορία και είμαι χαρούμενη. Τώρα ξεκούραση και δυνατή προετοιμασία με την Ολυμπιακή Ομάδα της οποίας είμαι μέλος και ευχαριστώ τον εθνικό προπονητή που με επέλεξε. Ηθελα να απ όπως οδείξω ότι μπορώ να πρωταγωνιστήσω όπως και του χρόνου», είπε η νικήτρια.

Εξαιρετική για μία ακόμη φορά ήταν η Άννα Χατζηπουργάνη (Αρχέλαος Κατερίνης), που μέχρι και το έβδομο εμπόδιο καταδίωξε την Γναφάκη και τερμάτισε τελικά σε 59.01 για να βελτιώσει το πανελλήνιο ρεκόρ Κ18, το οποίο 59.17 και πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20.

Στην τρίτη θέση με 60.18 τερμάτισε η Ολυμπία Καραγιάννη (ΑΕΚ), ωστόσο κατατάσσεται δεύτερη στην κατηγορία των Γυναικών - η 17χρονη Χατζηπουργάνη μετέχει μόνο στο πρωτάθλημα Κ23, ενώ η Άννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) - νικήτρια της πρώτης σειράς - κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 60.65.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων) υπερασπίστηκε τον τίτλο του, αφού τερμάτισε σε 51.55 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Καλή παρουσία και από τον Δημήτρη Λεβαντίνο (ΓΣ Ηλιούπολης), που πέτυχε 52.29 και δείχνει να βρίσκει και πάλι το ρυθμό του, αφού ξεπέρασε το ατομικό του ρεκόρ. Η τριάδα έκλεισε με τον Κώστα Κουτράκο (Ολυμπία Πάτρας), που τερμάτισε σε 52.29.

«Κατέκτησα άλλη μια νίκη, άλλο ένα μετάλλιο στους πανελλήνιους αγώνες και ήταν το μόνο κίνητρο φέτος. Αυτή ήταν η δεύτερη κούρσα της χρονιάς και από 53.07 φέτος κατέβηκα στα 51.57 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ηταν μια κούρσα καθαρά τακτικής. Αν γίνουν Βαλκανικοί θα ήθελα να πάω», είπε ο Κώστας Νάκος.

Στη σφαιροβολία των γυναικών η Σοφία Καϊσίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναδείχθηκε νικήτρια με 14,85 μ. και άφησε πίσω της τις Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΟΦΗ) με 13,91 μ. και Μαρία Σουγλάκου (ΓΑΣ Σκάλας) 13,68 μ.

Στο μεταξύ, ο Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ακύρωσε τη συμμετοχή του στον τελικό των 200 μ., καθώς στον πρωινό προκριματικό ένιωσε έναν πόνο στα ισχία κι προτίμησε να μην ρισκάρει τη συμμετοχή του, στην τελευταία κούρσα της σεζόν.

Μια ενόχληση στο πόδι κράτησε τη Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυριακός ΓΣ) μακριά από τον αγωνιστικό χώρο του Παμπελοποννησιακού σταδίου. Η νεαρή αθλήτρια ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία της στη χρονιά έχοντας νωρίτερα κατακτήσει τρία χρυσά μετάλλια σε δύο διοργανώσεις και έχοντας πετύχει δύο πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20 σε μήκος και τριπλούν.

Στις εξέδρες του σταδίου είναι και ο ΓΓΑ Γιώργος Μαυρωτάς o οποίος μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.