Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μίλτος Τεντόγλου! (pic & vid)

Δήμος Μπουλούκος

Ο καλύτερος Ευρωπαίος άλτης του μήκους είναι ο εξαιρετικός Μίλτος Τεντόγλου που πήρε την πρώτη θέση στον τελικό στο Βερολίνο με άλμα στα 8.25, σε ηλικία μόλις 20 ετών!

O 20χρονος πρωταθλητής μας, στο πέμπτο του άλμα απογειώθηκε στα 8.25, επίδοση που είναι καλύτερη του φετινή και κοντά στο ατομικό ρεκόρ του, των 8.30.

Αυτό το άλμα ήταν αρκετό για να του δώσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, καθώς ξεπέρασε κατά πολύ τον Γερμανό Χάινλε και τον Ρώσο ΝΙκιφόροφ που και οι δύο έφτασαν ως τα 8.13.

Ο Τεντόγλου είχε ακόμα κατά σειρά άλμα στα: 7.96, 7.80, 8.00, άκυρο και το έκτο ήταν 7.04, όταν όλα είχαν κριθεί! Πριν πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο αγκαλιά με την ελληνική σημαία φίλησε την Χάικε Ντρέσλερ, η οποία ήταν εθελόντρια στον σημερινό τελικό του μήκους, ήταν εκείνη που έστρωνε το σκάμμα.

Ο Τεντόγλου πριν γίνει ο νεαρότερος Ελληνας που κατακτά την κορυφή της Ευρώπης στο αγώνισμα του, είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 και το ασημένιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ18. Ο 20χρονος αθλητής αναμφίβολα ανήκει στους ανερχόμενους Ευρωπαίους αθλητές και μια από τις ελληνικές ελπίδες για διάκριση στους Ολυμπιακούς του 2020.

Είναι το ένατο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Τα προηγούμενα είχαν κατακτήσει οι:

Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Αμστερνταμ επί κοντώ (4,81 μ.)
Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)
Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)
Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)
Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)
Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)
Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)
Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

Ο Τσάκωνας στην 11η θέση

Το παρών σε έναν ακόμη ημιτελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έδωσε ο Λυκούργος Τσάκωνας, ο οποίος τερμάτισε στην πέμπτη θέση της δεύτερης σειράς σε 20.54 (0,3).

Ο πρωταθλητής μας όπως στον προκριματικό έτσι και στον ημιτελικό έτρεξε στον όγδοο διάδρομο, γεγονός που δεν τον ευνόησε. Ο έμπειρος σπρίντερ, ο οποίος στον πρωινό προκριματικό είχε πετύχει 20.49, ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα στην 11η θέση.