ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 24-22

Σε έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στην Κοζάνη, η ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος λίγες ημέρες πριν την μεγάλη πρόκληση του EHF European Cup.

Σε έναν πολύ μεγάλο τελικό που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 24-22 και να κάνει δικό της το 4ο Κύπελλο στην ιστορία της. Στο ΔΑΚ Κοζάνης οι δύο «δικέφαλοι» πραγματικά τα έδωσαν όλα, με την Ένωση στο τέλος να είναι αυτή που σήκωσε την κούπα, απέναντι στους «ασπρόμαυρους» που αν και αουτσάιντερ πάλεψαν και με το παραπάνω.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, το ισορρόπησε στο τέλος του πρώτου ο ΠΑΟΚ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που σε μεγάλο βαθμό ανήκε στην ΑΕΚ. Η τυπικά γηπεδούχος και φαβορί του σημερινού τελικού πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 5 γκολ (12-7). Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, έσφιξε την άμυνά του, έγινε πιο επιθετικός στην μπροστά ζώνη και κατάφερε σιγά-σιγά να μειώσει στα τρία τέρματα, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο (14-11).

Οι Άρσιτς και Στογιάνοβιτς πήγαν να το πάρουν μόνοι τους

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα φοβερό ντέρμπι. Ένα ντέρμπι γεμάτο σκληρές και δυνατές φάσεις και ένταση, με τους δύο μονομάχους να παλεύουν μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ με ακόμα πιο σκληρή άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει, με τους «ασπρόμαυρους» που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Άρσιτς και τον Στογιάνοβιτς, να χάνουν 4 φορές την ευκαιρία να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Αυτό έγινε στο 21-22, αλλά αμέσως η Ένωση ισοφάρισε. Στο 22-22 ο Καλομοίρος για την ΑΕΚ έκανε το 23-22, ο Μπάουερ έκανε μεγάλη επέμβαση και ο Λέμος με πέναλτι σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 10-6, 11-7, 13-9, 14-11 (ημχ), 15-13, 17-17, 20-18, 20-20,21-21, 24-22

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς, Δομπρής 2, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 3, Κοτσιώνης, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 2, Μέντουριτς 2, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 5, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 1, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-7. Κόκκινες: Σεϊρεκίδης (7:12 – επικίνδυνο παιχνίδι δεν κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ 48:18 για διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/5 – 1/1