Final-4 κυπέλλου ανδρών: Στον τελικό η ΑΕΚ, 34-25 τον Διομήδη

Εύκολα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών η ΑΕΚ κερδίζοντας τον Διομήδη στον πρώτο ημιτελικό.

Η ΑΕΚ, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 στο κύπελλο Ελλάδος του χάντμπολ στους άνδρες.

Η Ενωση επικράτησε του Διομήδη Αργους με 34-25 και θα περιμένει να μάθει σε λίγες ώρες αν στον αυριανό (16:00) τελικό στην Κοζάνη, θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ή τον Φίλιππο Βέροιας.

Η ΑΕΚ τα βρήκε λίγο σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν μαχητικό Διομήδη. Σε αυτό βοήθησε και το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε αρκετές απουσίες, αλλά η ομάδα του Αργους αντιμετώπισε αποτελεσματικά τους παίκτες της Ενωσης, με αποτέλεσμα να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (18-15 υπέρ της ΑΕΚ έληξε το ημίχρονο), όταν ο Διομήδης μείωσε σε 21-20.

Εκεί ήρθε ένα μίνι ξέσπασμα της ΑΕΚ που ξεκαθάρισε όμως την κατάσταση. Λέμος (εξαιρετικό παιχνίδι), Αραπακόπουλος και Κεδέρης έδωσαν στην Ενωση για πρώτη φορά προβάδισμα με πέντε τέρματα διαφορά στο 51’ (27-22) και τρία λεπτά αργότερα το σκορ έγινε 30-23 με την ομάδα του Διομήδη να «παραδίνεται» σε εκείνο το σημείο.

Η Ενωση σχεδόν με την λήξη έφτασε την διαφορά στο +9, αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ καθώς πέρα από τις γνωστές απουσίες που έχει η ομάδα, είδε και τον Λέμος να βγαίνει κουτσαίνοντας εκτός αγώνα στο 55’ και μένει να φανεί αν ο τραυματισμός του θα είναι αρκετός για να τον κρατήσει εκτός τελικού αύριο. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, ο Τόμας Μπάουερ, που είχε καθοριστικές αποκρούσεις σε σημεία που πίεζε η ομάδα του Διομήδη να μειώσει ή να ισοφαρίσει το σκορ.

AEK - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 34-25

Tα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 10-10, 14-12, 17-14, 18-15 (ημχ), 20-19, 21-20, 23-21, 27-22, 30-24, 34-25.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 8, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 8.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 4, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 2, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς, Ρούμπος – Λινός.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 3/3 – 1/3