ΒΕΡΟΙΑ 2017 - ΠΑΟΚ 24-26

Σε έναν πολύ ωραίο τελικό ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Βέροιας 2017 με 26-24 και κατέκτησε το 5 Κύπελλο στην ιστορία του και 3ο συνεχόμενο!

Η συνήθεια που πάει να γίνει λατρεία. Ο ΠΑΟΚ με άμυνα γρανίτη στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επικρατήσει της Βέροιας 2017 με 26-24 στον τελικό Κυπέλλου που διεξήχθη στο ΔΑΚ Κορυδαλλού και να κατακτήσει το 5ο Κύπελλο στην ιστορία του και 3ο συνεχόμενο. Οι «ασπρόμαυρες» στα κρίσιμα σημεία του τελικού ήταν καλύτερες παίρνοντας άξια τη νίκη και την κούπα.

Από την άλλη η Βέροια 2017 στον πρώτο τελικό της ιστορίας της στάθηκε επάξια σε έναν εξαιρετικά δυνατό αντίπαλο, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει παρότι προς το τέλος έκανε την αντεπίθεσή της χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για Βέροια

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που αρχικά ανήκε στην Βέροια 2017. Οι τυπικά γηπεδούχες μπήκαν πολύ πιο δυνατά και με εξαιρετική την Σάμπα κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που έφτασε και τα 4 γκολ (12-8). Στο σημείο εκείνο είχαμε την αντίδραση του ΠΑΟΚ που όχι μόνο μείωσε την διαφορά, αλλά για πρώτη φορά μετά το 1-2, μπόρεσε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 16-17, με το ημίχρονο να λήγει με 18-18. Ένα εξαιρετικό ημίχρονο με δυνατές μονομαχίες και όμορφες φάσεις.

Φοβερή άμυνα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο που έκρινε τον τελικό

Στο δεύτερο ημίχρονο η αλήθεια είναι πως ο ρυθμός ήταν πιο αργός, καθώς φαινόταν και στις δύο ομάδες πως υπήρχε η πίεση του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε σε πολύ μεγάλο βαθμό την άμυνά του, σημείο που του έδωσε τη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι πως πέρασαν πάνω από 15 λεπτά για να πετύχει η Βέροια 2017 το πρώτο της γκολ και να μειώσει σε 19-21. Ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχιζε να πιέζει και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 20-25, πέντε λεπτά πριν το τέλος του τελικού. Η Βέροια 2017 με την σειρά της τα έδωσε όλα, έφτασε σε σημείο με ένα σερί 3-0 να μειώσει σε 23-25, αλλά η Μπελέσκα κάνοντας το 23-26, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε όπως τις αξίζει με τον «δικέφαλο του βορρά» να κατακτά όπως αναφέραμε το 5ο του Κύπελλο στον 7ο τελικό που έχει αγωνιστεί, ενώ τα τρία τελευταία χρόνια είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του θεσμού κατακτώντας ισάριθμα τρόπαια.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες και πολυτιμότερη του τελικού ήταν η Γκάτζιου με 9 γκολ και την ακολούθησαν οι Χατζηπαρασίδου και Μπελέσκα με 6. Για τις ηττημένες η Σάμπα είχε 8 και η Κωστοπούλου 5.

Βέροια 2017 – ΠΑΟΚ: 24-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ.) 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Τεό Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Σαμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1,Νταβίντοβιτς 1

ΠΑΟΚ Mateco (Δημήτρης Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη Δίλεπτα: 7/8 Πέναλτι: 4/5, 6/6