ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ 25-27: Την κοίταξε στα μάτια αλλά ηττήθηκε

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 14-12 στο ημίχρονο αλλά ηττήθηκε με 25-27 από την Σερβία στο ΔΑΚ Κορυδαλλού σ' αγώνα της προκριματικής φάσης του Euro 2022.

Αν και κοίταξε στα μάτια την Σερβία η Ελλάδα ηττήθηκε με 27-25 σ' αγώνα της προκριματικής φάσης του Euro 2022 που διεξήχθη στο ΔΑΚ Κορυδαλλού και δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στα τελικά.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 14-12 στο ημίχρονο αλλά στο 2ο οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση, η Ελλάδα δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, έχασε δυο πέναλτι και δεν πήρε κάτι από το παιχνίδι.

Οι Σέρβοι που έχουν ήδη περάσει στα τελικά έφτασαν τους 11β σε 6 αγώνες ενώ η Ελλάδα έχει μείνει στους 4. Πλέον η ομάδα μας δίνει το τελευταίο της παιχνίδι εκτός έδρας απέναντι στη Γαλλία το Πάσχα (19:00).

«Είμαι υπερήφανος για όλους μας»

Ο αρχηγός της Εθνικής Χάρης Μάλλιος είπε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Θέλω να πω πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, από τον κάθε παίκτη μέχρι όλο το staff. Κάναμε κατάθεση ψυχής, με τα λάθη μας. Έχουμε πολλά να διορθώσουμε. Νομίζω το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, είδαμε πόσο σοβαρή ομάδα είναι η Σερβία και το πάλεψε μέχρι τέλους και φαίνεται και από τον τρόπο που πανηγύριζαν. Έχουν ένα πολύ σοβαρό προπονητή. Οποιαδήποτε άλλη στιγμή πετυχαίναμε την Σερβία θα την είχαμε κερδίσει και θα μιλούσαμε αλλιώς. Παρόλα αυτά η ομάδα χτίζει χαρακτήρα και αυτοπεποίθηση που είναι πολύ σημαντικό. Είμαι υπερήφανος για όλους μας. Εμείς προχωράμε, έχουμε ένα τελευταίο ματς ποτέ στον αθλητισμό δεν είναι προδιαγεγραμμένο και θα δώσουμε ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια και ψυχή».

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 25-27

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 7-8, 9-10, 12-11, 14-12 (ημχ) 14-14, 17-17, 18-20, 21-23, 23-26, 25-27
ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Κωστακίδης, Μωραΐτης, Αραμπατζής 6, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 1, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 1, Καραμπουρνιώτης 3, Δομπρής 5, Τζηράς, Κανδύλας 1, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος 1, Κοτανίδης
ΣΕΡΒΙΑ (Χερόνα): Σερτένοβιτς, Τζούκιτς, Πέσιτς, Ραντιβόγιεβιτς 3, Ίλιτς Ν. 4, Ίλιτς Β 1., Ζελένοβιτς, Νίκολιτς 3, Μάρσενιτς 5, Νέναντιτς 3, Μιλοσάβγιεβιτς 4, Ντόντιτς, Ομπράντοβιτς, Τζόρτζιτς 3, Τσουπάρα, Μιλοσάβλιεφ.
Διαιτητές: Μπεν-Νταν/Φαράν (Ισραήλ), Κόκκινες: 14:28 Παπαδιονυσίου (επικίνδυνο παιχνίδι), 49:50 Σρετένοβιτς (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/7- 5/6