Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους ο Ολυμπιακός (vid)

Gazzetta team
Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους ο Ολυμπιακός (vid)

bet365

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 22-20 τον Φοίβο στη Βέροια και στέφτηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους.

Το πρώτο Πρωτάθλημα Ελλάδος χάντμπολ στην ιστορία του στους Εφήβους κατέκτησε το μεσημέρι της Κυριακής στη Βέροια ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 22-20 τον Φοίβο Συκεών στο τελευταίο παιχνίδι του Final-8 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την κούπα αήττητος με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-6, 6-7, 7-9, 10-10 (ημχ.),11-13, 15-14, 15-14, 17-16, 18-18, 22-20.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης , Μαραμάθας 1, Τερλέτσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης 2, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 3, Ζαφειράκης, Καραμπουριώτης, Δεληχρήστος, Μάινας 2, Παππάς 6, Τσανινός 2, Λόλας 6, Σιδηρόπουλος.
Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 2, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 3, Μαρκατάτος 2, Μπόσκος 7, Μαργαρίτης, Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 4, Γρηγοριάδης 1, Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Κομίτης, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/4-0/1

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση
Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ 16-23
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 24-26
Πυλαία-Διομήδης Άργους 22-24
Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών 22-20

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 6, Φοίβος 4, Διομήδης 2, Πυλαία 0
Όμιλος 5-8: Φίλιππος 6, ΧΑΝΘ 4, ΑΕΚ 2, Προοδευτική 0

H τελική κατάταξη
1. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2 Φοίβος Συκεών
3. Διομήδης Άργους
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φίλιππος Βέροιας
6. ΧΑΝΘ
7. ΑΕΚ
8. Προοδευτική Αγρινίου

Το Gazzetta βρίσκεται στο Τόκιο και καλύπτει λεπτό προς λεπτό τους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχής, 24ωρη ενημέρωση για το πρόγραμμα των Αγώνων, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, αλλά και τον πίνακα των μεταλλίων όπως διαμορφώνεται μετά από κάθε τελικό. Επιπλέον, μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δείτε τα highlights κάθε αγωνιστικής μέρας ξεχωριστά.

 

Μείνετε συντονισμένοι στο Gazzetta που από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, ζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Τόκιο!

NEWS FEED