Ολυμπιακός - Δούκας 26-22 (pics)

O Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, στο ΔΑΚ της Γλυφάδας, στην παρθενική του συμμετοχή στη διοργάνωση, επικρατώντας 26-22 του Δούκα στον τελικό του final-4, έπειτα από ένα χορταστικό ματς!

Αυτό είναι το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία των ερυθρολεύκων στο χάντμπολ, στην πρώτη τους συμμετοχή στη διοργάνωση! Ο τετράκις κάτοχος του θεσμού Δούκας στην 6η του παρουσία πάλεψε παλικαρίσια, όμως η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο από μία αξιοπρεπή νίκη.

Σε ότι αφορά στο ματς ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ με τους Τζηρά, Κρητικό και Σκρόμπιτς, με τον Δούκα να μειώνει σε 3-1 με τον Κεδέρη. Ο τελευταίος για τον Δούυκα και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Κώστας Τσιλιμπάρης ήταν τα πρόσωπα που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε 14/20 επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο!

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν την ψαλίδα σε 4-1 με τον Κανδύλα, όμως σε αυτό το σημείο ο Δούκας αντέδρασε μειώνοντας σε 4-3. Έκτοτε με τον Ολυμπιακό να προηγείται πάντα, η ομάδα του Κώστα Μπούνα δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει, από τα δύο γκολ.

Ο Ολυμπιακός το πέτυχε με τον Σανίκη στο 19:15 (9-6), όμως ο Δούκας κατάφερε ξανά να μείωσει σε 9-8 με γκολ του Μπάγιου. Ο Σανίκης ανέβασε ξανά το δείκτη του σκορ στα δύο γκολ στο 21:38 (10-8), με τον Μπάγιο να ξαναχτυπά, πετυχαίνοντας το 10-9 στο 23:54.

Με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Τσιλιμπάρη ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 13-10.

Τα 10 λεπτά που έμεινε χωρίς γκολ ο Δούκας, ο Ολυμπιακός δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα και αναδείχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κεδέρης σκόραρε στο 27:59 (12-10) και αμέσως το αμέσως επόμενο γκολ το πέτυχε ο Μπάγιος στο 38:51, με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει προβάδισμα έξι γκολ (17-11).

Παρότι η ομάδα των εκπαιδευτηρίων δεν τα παράτησε, η εξαιρετικές επεμβάσεις του Τσιλιμπάρη (25 στο σύνολο) δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο από το να μειώσουν στα 4 γκολ στο τέλος 26-22.

Hexagon MVP του τελικού ήταν ο τερματοφύλακας Κώστας Τσιλιμπάρης που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 επεμβάσεις σε 39 σουτ και εντυπωσιακό ποσοστό 59%!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Γρηγόρης Σανίκης (κορυφαίος του ημιτελικού κόντρα στον ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV), Νίκολα Σκρόμπιτς που σκόραραν από 5 φορές, ενώ για τον Δούκα ξεχώρισε ο Χρήστος Κεδέρης με 11 τέρματα.

Τις απονομές έκαναν εκ μέρους της ΟΧΕ ο Πρόεδρος Κώστας Γκαντής, ο Γενικός Γραμματέας Κώστας Σταματιάδης, ο Α’ Αντιπρόεδρος Στέφανος Σταμούλης, ο Ταμίας Αθανάσιος Μανδάς και ο Πρόεδρος της ΔΕΠ Γιάννης Καρανάσος. Από την Δημοτική Αρχή τις απονομές έκαναν ο Δήμαρχος Γιώργος Παπανικολάου και ο εντεταλμένος σύμβουλος αθλητισμού Περικλής Δορκοφίκης, ενώ το έπαθλο του MVP απένειμε ο πρώην διεθνής αθλητής Γιώργος Βακάλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 26-22
Τα πεντάλεπτα:
3-1, 5-3, 6-5, 9-7, 11-9, 13-10 (ημχ.), 15-10, 19-11, 21-13, 25-16, 25-18, 26-22
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 1, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 5, Στούμπης, Κανδύλας 4, Σανίκης 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 11.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Παρατηρητές: Μίγκας – Κυριακούλιας, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 4/4-5/9