Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας: Ασημένιο η Ζωή Φίτσιου στο Μόναχο

Η Ζωή Φίτσιου ανεβάζοντας στροφές μετά τα 1.500μ. έφθασε μέχρι την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο σκιφ ελ. βαρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου.

Η συλλογή μεταλλίων για την εθνική ομάδα κωπηλασίας συνεχίζεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου. Λίγα λεπτά μετά το χρυσό μετάλλιο από τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου στο σκιφ ελ. βαρών ήταν η σειρά για την Ζωή Φίτσιου να γράψει τη δική της ιστορία στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών.

Η 27χρονη κωπηλάτρια με ανεξάντλητες δυνάμεις στο τελευταίο κομμάτι του τελικού κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 8:09.21, δίνοντας μάχη με την Ολλανδή, Μαρτίνε Φελντχούις για τη 2η θέση.

Στα 1.500μ. η Φίτσιου πέρασε σε 6:07.47, έχοντας τη Φελντχούις μπροστά της (6:06.07), όμως στα τελευταία 500μ. ακολούθησε η τελική αντεπίθεση, με την Ελληνίδα να προσπερνά την Ολλανδή και να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο. Η Ρουμάνα, Ιονέκα Κόζμιουκ κατέκτησε με ευκολία το χρυσό μετάλλιο σε 8:04.41.