«Χάλκινος» Μακρυγιάννης στα 100μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού Κ23

Κώστας Ευθυμιάδης

Δεύτερο μετάλλιο για τον Ευάγγελο Μακρυγιάννη στο Ευρωπαϊκό Κ23 στην κολύμβηση, καθώς κατέκτησε το χάλκινο στα 100 μέτρα ύπτιο, με χρόνο 54.40.

Μετά το ασημένιο μετάλλιο χθες στα 50 μέτρα ύπτιο, ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης μεγάλωσε την συλλογή του στο Δουβλίνο, με το χάλκινο στα 100 μέτρα του ίδιου στυλ.

Τερμάτισε τέταρτος με το 54.40, αλλά νικητής ήταν ο Νοτιοαφρικανός Κέτζε (με 53.44) που συμμετέχει εκτός συναγωνισμού.

Ο Βρετανός Ανταμ με 53.67 και ο Ολλανδός Βαν Βέστερινγκ με 54.08 κατέκτησαν τα πρώτα δύο μετάλλια στην κούρσα.