Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: Μία γεμάτη Τρίτη με Χρήστου, Γκολομέεβ και Βαζαίο στη Ρώμη

Newsroom
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: Μία γεμάτη Τρίτη με Χρήστου, Γκολομέεβ και Βαζαίο στη Ρώμη

bet365

Με την ώθηση από το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου μπαίνει στη μάχη πρόκρισης και στα 100μ. ύπτιο, οι Κριστιάν Γκολομέεβ, Ανδρέας Βαζαίος ξεχωρίζουν επίσης από ελληνικές πλευράς μτην Τρίτη (16/8) στα αγωνίσματα κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Δεκαέξι σχεδόν ώρες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μμ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου αρχίζει την προσπάθειά του στα 100μ. ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, την Τρίτη (16/8).

Μια πλούσια ημέρα από ελληνικής πλευράς στα αγωνίσματα της κολύμβησης, καθώς επίσης στη μάχη διάκρισης μπαίνουν επίσης ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο και ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ. μικτή ατομική.

Ο Απόστολος Χρήστου μετέχει στα 100μ. ύπτιο (4η σειρά) με τη 2η καλύτερη επίδοση, τα 52.09 που σημείωσε στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης και για 24 ώρες ήταν ρεκόρ αγώνων. Στη 2η σειρά θα αγωνιστεί ο Θεόδωρος Ανδρεόπουλος (55.75) και στην 5η ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης (54.06).

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ θα αγωνιστεί με φετινό χρόνο στα 21.60 θα αγωνιστεί στην 7η από τις οκτώ συνολικά προκριματικές σειρές. Ο Στέργιος Μπίλας (22.62) και ο Χρήστος Παπαδόπουλος (22.73) θα αγωνιστούν στην 4η σειρά και ο Οδυσσέας Μελαδίνης (22.39) στην 6η, αντίστοιχα.

Στα 200μ. μικτή ατομική ανδρών ο Ανδρέας Βαζαίος (1:58.35) και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης (2:02.14) θα αγωνιστούν στην 1η σειρά και στα 50μ. πρόσθιο γυναικών υπάρχουν οι συμμετοχές της Ελένης Κοντογεώργου (33.05) στην 1η σειρά και της Μαρίλειας Δρασίδου (30.88) στην 3η σειρά.


Το πρόγραμμα - ελληνικές συμμετοχές

Τρίτη 16/8

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πρωί-Προκριματικά (10:00)
50μ. ελεύθερο (Α) Κριστιάν Γκολομέεβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Στέργιος Μπίλας, Χρήστος Παπαδόπουλος
200μ. πεταλούδα (Γ)
100μ. ύπτιο (Α) Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Θοδωρής Ανδρεόπουλος
50μ. πρόσθιο (Γ) Μαρίλεια Δρασίδου, Ελένη Κοντογεώργου
200μ. μικτή ατομική (Α) Ανδρέας Βαζαίος, Δανιήλ Γιουρτζίδης
4Χ200μ. ελεύθερο Mixed

Απόγευμα (19:00)
200μ. πεταλούδα (Α) Τελικός
50μ. ελεύθερο (Γ) Τελικός
50μ. πρόσθιο (Α) Τελικός
200μ. μικτή ατομική (Γ) Τελικός
50μ. ελεύθερο (Α) Ημιτελικός
50μ. πρόσθιο (Γ) Ημιτελικός
1.500μ. ελεύθερο (Α) Τελικός
200μ. πεταλούδα (Γ) Ημιτελικός
200μ. μικτή ατομική (Α) Ημιτελικός
100μ. ύπτιο (Γ) Τελικός
100μ. ύπτιο (Α) Ημιτελικός
4Χ200μ. ελεύθερο Mixed Τελικός


ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
13:00 1μ. Γυναικών Προκριματικός
15:10 10μ. Συγχρονισμένων Mixed Τελικός
16:10 1μ. Γυναικών Τελικός

 

Τελευταία Νέα