Μεσογειακοί Αγώνες: Χρυσό ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ για δεύτερη σερί διοργάνωση κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο στους Μεσογειακούς Αγώνες, στην Ταραγόνα το 2018, στο Οράν τώρα.

Ο Κριστιάν Γκολομεέβ πήγε στο Οράν της Αλγερίας με βασικό στόχο τα 50μ. ελεύθερο και ο Έλληνας κολυμβητής κατάφερε εκτός από μια δυνατή κούρσα να διατηρήσει τον τίτλο του μεσογειονίκη.

Ο Γκολομέεβ με επίδοση 21.91 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, όπως είχε κάνει και στην προηγούμενη διοργάνωση στην Ταραγόνα το 2018.

Στη 2η θέση ήταν ο Πορτογάλος, Μιγκουέλ Ντε Αλμέιδα με 22.01, στην 3η ο Αλγερινός, Ουσάμα Σανουνέ με 22.22, ενώ στην 8η θέση του τελικού τερμάτισε ο Στέργιος Μπίλας με 22.75.