Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Ο απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης στη Βουδαπέστη

Δημήτρης Ντζάνης

Η 15μελής αποστολή της εθνικής ομάδας κολύμβησης επέστρεψε στη βάση της από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης και το Gazzetta κάνει τον απολογισμό της παρουσίας της στην Duna Arena.

«Η συμμετοχή σε τελικούς και η διεκδίκηση ενός μεταλλίου και η επίτευξη ατομικών ρεκόρ» ήταν το ζητούμενο για την εθνική ομάδα κολύμβησης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, σύμφωνα με τα όσα είχε δηλώσει πριν από τους αγώνες ο τεχνικός διευθυντής κολύμβησης της ΚΟΕ, Βαγγέλης Κοζομπόλης.

Εν μέρει ο στόχος επετεύχθη εθνική ομάδα, χάρη κυρίως στην παρουσία του Απόστολου Χρήστου και του Κριστιάν Γκολομέεβ, που έφεραν τρεις συνολικά τελικούς.

Ο Χρήστου εξελίχθηκε στο μεγάλο πρωταγωνιστή για τη 15μελή ελληνική ομάδα στην κλασική κολύμβηση. Το μετάλλιο μπορεί να μην ήρθε από τον αθλητή του Παναγιώτη Βελέντζα, όμως έδειξε πως παραμένει σταθερά ανάμεσα στους κορυφαίους του κόσμου στα 50μ και 100μ. ύπτιο.

Στα 100μ. ύπτιο άφησε τους πάντες άφωνους με το ρεκόρ αγώνων στα 52.09, που σημείωσε στον ημιτελικό και διήρκησε για ένα 24ωρο, δίνοντας προσδοκίες για ένα μετάλλιο.

Την επόμενη ημέρα κολύμπησε στην πιο γρήγορη κούρσα όλων των εποχών στο αγώνισμα, με τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν να σημειώνει παγκόσμιο ρεκόρ (51.60), τους Αμερικάνους, Μέρφι και Άρμοστρονγκ να κατεβαίνουν τα 52:00 και τον Χρήστου με 52.57 να είναι στην 5η θέση.

Με πανελλήνιο ρεκόρ στα 24.39 προκρίθηκε με την 3η καλύτερη επίδοση στον τελικό στα 50μ. ύπτιο και έγινε ο 3ος Έλληνας που κολύμπησε σε δύο τελικούς σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τους Άρη Γρηγοριάδη και Γιάννη Δρυμωνάκο. Κι εδώ ο Χρήστου πήρε την 5η θέση, με 24.57.

Κοινό σημείο για τον κολυμβητή είναι πως στους τελικούς ήταν πιο αργός σε σχέση με τους ημιτελικούς, ψαλιδίζοντας τις ελπίδες για μια θέση στο βάθρο, κάτι που έχει γίνει και στο παρελθόν σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, όπου μετρά τρία διαδοχικά χάλκινα μετάλλια στα 100μ. ύπτιο.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήγε στη Βουδαπέστη με τον τίτλο του «ασημένιου» πρωταθλητή κόσμου στα 50μ. ελεύθερο. Όμως τόσο ο ίδιος, όσο και ο τεχνικός του Άκης Οικονόμου, γνώριζαν πως κάτι ανάλογο ήταν πάρα πολύ δύσκολο να επαναληφθεί.

Ο Γκολομέεβ αυτή την εποχή δεν ήταν στον απόλυτο αγωνιστικό βαθμό ετοιμότητας, κάτι που αναμένεται να συμβεί τον Αύγουστο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης. Παρόλα αυτά κατάφερε να μπει για 4η διαδοχική φορά σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος στα 50μ. ελεύθερο και ανεξάρτητα από την 8η θέση, αυτό καθιστά επιτυχημένη την παρουσία του.

Από πλευράς γυναικών η Άννα Ντουντουνάκη ενσάρκωνε τις μεγαλύτερες ελπίδες για μια πρόκριση σε τελικό, στα 100μ. πεταλούδα. Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο αγώνισμα η Ντοντουνάκη ένιωσε για δεύτερο φορά την πίκρα της 9ης θέσης, χάνοντας την πρόκριση για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου.

Η πρωταθλήτρια από τα Χανιά είχε ζήσει την «καταραμένη» 9ην θέση και στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Ντουντουνάκη κολύμπησε και στα 50μ. πεταλούδα, όπου ήταν 10η στον ημιτελικό, σε απόσταση 14 εκατοστών του δευτερολέπτου από τον τελικό.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στη Νόρα Δράκου. Η 30χρονη κολυμβήτρια στην 6η παρουσία της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα έδειξε την ίδια δίψα για διάκριση, όπως και στην πρώτη φορά, δεν θέλησε να αρκεστεί στην απλή συμμετοχή.

Πρόλαβε να αγωνιστεί στα 50μ. ύπτιο, μπήκε στον ημιτελικό και εκεί κατεβαίνοντας τα 28:00 για δεύτερη φορά στην καριέρα της (27.99) πήρε την 12η θέση, απειλώντας το πανελλήνιο ρεκόρ των 27.96 που είχε πετύχει τον Μάρτιο στην Αλεξανδρούπολη.

Στη συνέχεια ένα πρόβλημα υγείας την υποχρέωσε να μην αγωνιστεί στα 50μ. ελεύθερο και στις δύο μεικτές σκυταλοδρομίες που ήταν δηλωμένη.

Η εθνική ομάδα είχε πολλά νέα παιδιά, που πήραν γεύση από παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η παρουσία του Βαγγέλη Μακρυγιάννη στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο τον ξεχώρισε, ενώ τις ατομικές τους επιδόσεις βελτίωσαν ο Στέργιος Μπίλας (50μ. πεταλούδα) και Κωνσταντίνος Στάμου (100μ. πεταλούδα).

Μεγάλο ερωτηματικό για τους αρμόδιους τεχνικούς θα πρέπει να είναι η άσχημη παρουσία του Απόστολου Παπαστάμου, κυρίως στα 400μ μικτή ατομική. Το 2019 κατέπλησσε όταν γινόταν πρωταθλητής κόσμου στους έφηβους, με πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών στα 4:11.93. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, τώρα στη Βουδαπέστη ήταν 15 δευτερόλεπτα πιο αργός και εφτά περίπου πίσω από τη φετινή του επίδοση.