Οι φετινοί νικητές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε

Κώστας Ευθυμιάδης
Οι φετινοί νικητές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε

bet365

Ολοκληρώθηκε στην Πετρούπολη το πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε.

Με την Ελενα Χατζηλιάδου να κερδίζει για άλλη μια χρονιά τον τίτλο και τα αδέρφια Ξένου να κυριαρχούν στις κατηγορίες τους, ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε στην Πετρούπολη.

Στην διοργάνωση συμμετείχαν όλα τα «δυνατά» ονόματα του αθλήματος, ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που θα γίνει στο Ντουμπάι τον Νοέμβριο (16-21/11).

«Το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό. Tα πράγματα ήταν καλύτερα απ΄ ότι περιμέναμε και γενικά παρακολουθήσαμε πολύ δυνατούς αγώνες» δήλωσαν οι εθνικοί προπονητές, Σπύρος Μαργαριτόπουλος και Δημήτρης Τριανταφυλλης.

Πολυνίκης σύλλογος αναδείχθηκε ο Οδυσσέας Πετρούπολης με 4 χρυσά, 4 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια.

Οι νικητές ανά κατηγορία

KATA ανδρών

1. Λάμπρος Μαρκεσίνης (Τζούντο Καράτε Αθηνών)
2. Παναγιώτης Καψάλης (Άθλος Περιστερίου)
3. Δημήτρης Γκερζέλης (ΑΣ Οδυσσέας)
3. Γιάννης Κουκουσέλης (ΑΕΣΠ Αλμωπία)

ΚΑΤΑ γυναικών

1. Τζωρτζίνα Ξένου (ΑΣ Οδυσσέας)
2. Αντωνία Μωυσίδου (ΑΣ Ειρήνη)
3. Νικολέτα Ζερβού (ΑΣ Οδυσσέας)
3. Σοφία Τσαγκερά (Πανημαθειακός)

Kumite -60kg ανδρών

1. Στέφανος Ξένος (ΑΣ Οδυσσέας)
2. Βασίλης Μαυρομμάτης (Οδυσσέας)
3. Λευτέρης Ντάβαρης (ΑΣΕΛΚ Φλόγα)
3. Δημήτρης Κουλούρης (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)

Kumite -67kg ανδρών

1. Διονύσης Ξένος (ΑΣ Οδυσσέας)
2. Παναγιώτης Φλώρος (ΑΣ Οδυσσέας)
3. Διονύσης Λιβέρης (ΑΣ Καλλιθέας)
3. Δημήτρης Αλεξίου (ΑΣ Καλλιθέας)

Kumite -75kg ανδρών

1. Βασίλης Βρούτσης (Ακαδημία Καράτε)
2. Διονύσης Καρωτός (ΑΣ Οδυσσέας)
3. Νίκος Μπασούκος (ΚΚΣ Αρένα)
3. Δημήτρης Στόλης (Brotherhood)

Kumite -84kg ανδρών

1. Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (Δόξα Γαλατσίου)
2. Γιώργος Γεννάδης (Σότοκαν Φαλήρου)
3. Κώστας Μπίνας (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)
3. Βασίλης Γιακουμίδης (Ακαδημία Καράτε)

Kumite +84kg ανδρών

1. Γιώργος Τζάνος (ΑΓΣ Sho Ku Kan)
2. Γιώργος Λιάτος (Γουάντο Ελληνικού)
3. Θανάσης Νικόπουλος (Καράτε Έδεσσας)
3. Σέργιος Καρβούνης (Shotokan Ζωγράφου)

Kumite -50kg γυναικών

1. Ζωή Στυλιανοπούλου (ΑΣΚ Η καρδιά του πολεμιστή)
2. Μαρκέλα Μάλλια (ΑΓΣ Περικλής)
3. Μαριέττα Κυριαζή (Σότοκαν Καράτε)

Kumite -55kg γυναικών

1. Μαρία Στόλη (Brotherhood)
2. Μαρία Τσαγκάρη (ΑΓΣ Περικλής)
3. Κατερίνα Λαθούρα (Άθλος Περιστερίου)
3. Παναγιώτα Κουλουρίδου (ΑΓΣ Περικλής)

Kumite -61kg γυναικών

1. Χριστίνα Νίκα (ΑΣ Οδυσσέας)
2. Κωνσταντίνα Πέππα (ΑΣ Οδυσσέας)
3. Φιλιώ Κουρή (Γουάντο Ελληνικού)
3. Ελευθερία Κουδουνάκου (ΑΓΣ Άμιλλα)

Kumite -68kg γυναικών

1. Βίκυ Πανετσίδου (Πανημαθειακός)
2. Κέλλυ Κυδωνάκη (Φαιστός)
3. Σταυρούλα Ωραιοπούλου (ΑΣΣ Λακκώματος)
3. Αναστασία Σγουροπούλου (Brotherhood)

Kumite +68kg γυναικών

1. Έλενα Χατζηλιάδου (Πιερικός)
2. Χρ. Φραγκούλη (Άθλος Περιστερίου)
3. Γεωργία Γιαννοπούλου (ΑΣΣΚ Περσέας)

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

NEWS FEED