Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Αναστασίου στα Οπτιμιστ, «χάλκινος» ο Κυφίδης

Εξαιρετική εμφάνιση από τη νέα γενιά της ιστιοπλοΐας που επιστρέφει με δύο μετάλλια από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ που έγινε στο Κάντιθ.

Διπλή επιτυχία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ της ιστιοπλοΐας για τα ελληνικά χρώματα, καθώς η Κλεοπάτρα Αναστασίου ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και ο Αλέξανδρος Κυφίδης στο τρίτο!

Στην κατηγορία των κοριτσιών συμμετείχαν 116 σκάφη και η Αναστασίου πλασαρίστηκε σε πολύ υψηλές θέσεις, καταφέρνοντας να πάρει τη πρώτη θέση. Τερμάτισε 13, 12, 20 (την αφαίρεσε ως χειρότερη) την πρώτη ημέρα και στη συνέχεια 6, 5, 2, 2, 3, 3, 8 και συγκέντρωσε 54 βαθμούς. Πίσω της άφησε την Τουρκάλα Μ. Τατλικάν με 57β. και την Ιταλίδα Σ. Μπομαρτίνι με 58 β.

Η Φραγκίσκη Κοσμά επίσης του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου κατέλαβε την 42η θέση με 221β. και η Αθηνά Σουλιώτη του ίδιου ομίλου την 75η με 256 βαθμούς.

Στα αγόρια οι συμμετοχές ήταν 155 και ο Αλέξανδρος Κυφίδης του Α.Ν.Ο. Γλυφάδας ήταν εξαιρετικός. Τερμάτισε 1, 10, 7, 17 (την αφαίρεσε ως χειρότερη), 15, 3, 11, 5, 14, 6 και με 72 βαθμούς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Πρώτος ήταν ο Ισπανός Χ. Γκαρθία Ολε με 21β. και δεύτερος ο Ιταλός Ν. Πουλίτο με 51 βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Κωνσταντίνος Πορτοσάλτε επίσης του Α.Ν.Ο.Γλυφάδας. Με 93 βαθμούς τερμάτισε 11ος. Ο Νικόλαος Θεοδωράκης του Ν.Ο. Αμφιθέας ήταν 28ος με 159β. και ο Νικόλαος Νεκτάριος Προκοπίου του Α.Ν.Ο. Γλυφάδας 30ος με 163 βαθμούς.