Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Αντωνίου 29ος στον τελικό του αλπικού σκι

Ο Ιωάννης Αντωνίου πραγματοποίησε την κορυφαία ελληνική εμφάνιση στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Την κορυφαία εμφάνιση Ελληνα αθλητή σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες εδώ και αρκετά χρόνια, σημείωσε ο Ιωάννης Αντωνίου στο Πεκίνο.

Στον τελικό του σλάλομ στο αλπικό σκι, ο Ελληνας πρωταθλητής κατάφερε να κατακτήσει την 29η θέση! Τερμάτισε σε χρόνο 1:54.29 στα δύο σκέλη και πέτυχε μία σημαντική διάρκιση για τον εαυτό του.

Είναι από τις κορυφαίες θέσεις που έχει πάρει αθλητής της χώρας μας στην διοργάνωση, καθώς μόνο μία φορά είχαμε πλασάρισμα σε θέση πάνω από την 21η, αυτή της Σίντι Νίνος το 2022 όταν στο σκέλετον ήταν 13η στους Αγώνες του Σολτ Λέικ.

Ο Αντωνίου, σε έναν αγώνα όπου έγινε… χαμός, κατάφερε να τερματίσει, που ήταν και το βασικότερο και πλασαρίστηκε στους πρώτους 30. Συνολικά ξεκίνησαν τον αγώνα 87 αθλητές και μόλις οι 45 κατάφεραν να τερματίσουν καθώς όλοι οι υπόλοιποι, με εξαίρεση έναν που ακυρώθηκε, είχαν πτώση.

Το χρυσό πήγε στον Γάλλο Νοέλ με 1:44.09, με τον Αυστριακό Στρολτζ (1:44.70) και τον Νορβηγό Φος-Σόλεβαγκ (1:44.79) να ακολουθούν στο βάθρο.